Jak zjistil iROZHLAS.cz, Generální inspekce bezpečnostních sborů vede trestní řízení proti bývalému náměstkovi IT sekce Ústřední vojenské nemocnice Miroslavu Sýkorovi.
V nemocnici ve středu zemřel na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Podle tiskové zprávy GIBS vypadal mužův postup tak, že kokain nejprve rozdělil na „lajny“ jako dar. Poté měl krystalickou látku prodávat přibližně za 2500 korun za necelý gram.
Generální inspekce bezpečnostních sborů začala stíhat řidiče prezidenta Petra Pavla. Redakci iROZHLAS.cz to potvrdil vedoucí státní zástupce, jehož lidé vyšetřování dozorují.
Ve službě podle zjištění iROZHLAS.cz a Radiožurnálu skončil pražský policista, který mimořádně násilně jednal s člověkem o jeho přestupku. Brutálně ho zbil obuškem, aniž by k tomu měl zákonný důvod.
Městský soud v Praze rozhodl, že případ bývalého ředitele IKEM Michala Stiborka, jeho náměstka Jiřího Malého a šéfa IT odboru Petra Rašky mohla vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Kauza údajného vydírání lékařů v elitní nemocnici IKEM se vrací k pražskému obvodnímu soudu. Městský soud v Praze totiž v úterý zrušil dřívější verdikt, že trestní stíhání bylo nezákonné.
Server iROZHLAS.cz získal dokument, ve kterém státní zástupce vysvětluje ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), proč kauzu vyšetřovala místo policie Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Podle informací Jaroslava Kmenty z magazínu Reportér soud uvedl, že bylo vyšetřování nezákonné. Neměla se jím zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Šestadvacetiletou ženu, která dívky k sexu jemu i dalším mužům nabízela, soud potrestal vězením 8,5 roku za obchodování s lidmi a výrobu a jiné nakládání s dětskou pornografií.
Policista si lékařům dlouhodobě stěžoval na bolesti ramene a neschopný služby byl uznán již před rokem. Ve firmě měl přenášet těžké předměty, konat bourací práce a demontáže konstrukcí.
Spolu s ním čelí obžalobě i jeho partnerka. Hlavní líčení je v plánu ve čtvrtek. Před soudem stane také jeden ze členů přivolané hlídky, který proti surovému útoku nezasáhl.
Bývalý vedoucí poříčního oddělení Radek Trojan tvrdí, že jeho stíhání i vymáhání škody je účelové, protože se dostal do sporu s vedením pražské policie a byla snaha ho od sboru dostat a pomstít se mu.
Policista, který lustrace požadoval, je stíhaný kvůli podplacení a dále přečinům zneužití pravomoci úřední osoby ve formě účastenství a neoprávněného přístupu k počítačovému systému.
Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 obžalobu. Dvojici viní z těžkého ublížení na zdraví či výtržnictví.
Dvojici kvůli násilnostem už dříve obvinila z výtržnictví a muže navíc z těžkého ublížení na zdraví, kterému tak hrozí až deset let za mřížemi. Pro iROZHLAS.cz to řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Ústavní soud se v půlce května zastal bývalého kriminalisty Josefa Polanského. Tomu soud nižší instance v minulosti zamítl žádost o obnovu případu bez toho, aby se Polanský mohl k věci vyjádřit.
Policista, který konflikt vyvolal, byl přitom kvůli brutálnímu útoku zproštěn výkonu služby. Případ nadále prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Incident se odehrál před nočním klubem, kam dotyčný dorazil z policejního plesu a ve slavnostní uniformě. Na videu se snaží ženě násilně natáhnout nohy a křičí: „Jménem zákona, ať narovná nohy.“
Pražská policie ve čtvrtek ukončuje provoz tísňové linky, kterou spustila po střelbě na pražské Filozofické fakultě. Linka měla pomáhat při zjišťování informací souvisejících s tragickou událostí.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je třeba s definitivním hodnocením zásahu na filozofické fakultě vyčkat na závěry inspekce. Ty by měly být na jaře.
„Podle mých informací nezahájila Generální inspekce bezpečnostních sborů žádné trestní řízení, které by bylo vedeno proti nějakému příslušníkovi či služebnímu postupu,“ uvedl Rakušan.
Střelba v univerzitní budově na náměstí Jana Palacha v Praze je nejtragičtějším podobným případem v historii Česka. Pachatel při ní na místě zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici.
Spekuluje se třeba o tom, zda byl střelec na filozofické fakultě Čech. Policejní pes měl podle vymyšlených komentářů dovést policii k ubytovně. „Takže logicky – cizinec,“ usuzuje jeden z komentářů.