Dvojici kvůli násilnostem už dříve obvinila z výtržnictví a muže navíc z těžkého ublížení na zdraví, kterému tak hrozí až deset let za mřížemi. Pro iROZHLAS.cz to řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Ústavní soud se v půlce května zastal bývalého kriminalisty Josefa Polanského. Tomu soud nižší instance v minulosti zamítl žádost o obnovu případu bez toho, aby se Polanský mohl k věci vyjádřit.
Policista, který konflikt vyvolal, byl přitom kvůli brutálnímu útoku zproštěn výkonu služby. Případ nadále prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Incident se odehrál před nočním klubem, kam dotyčný dorazil z policejního plesu a ve slavnostní uniformě. Na videu se snaží ženě násilně natáhnout nohy a křičí: „Jménem zákona, ať narovná nohy.“
Pražská policie ve čtvrtek ukončuje provoz tísňové linky, kterou spustila po střelbě na pražské Filozofické fakultě. Linka měla pomáhat při zjišťování informací souvisejících s tragickou událostí.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je třeba s definitivním hodnocením zásahu na filozofické fakultě vyčkat na závěry inspekce. Ty by měly být na jaře.
„Podle mých informací nezahájila Generální inspekce bezpečnostních sborů žádné trestní řízení, které by bylo vedeno proti nějakému příslušníkovi či služebnímu postupu,“ uvedl Rakušan.
Střelba v univerzitní budově na náměstí Jana Palacha v Praze je nejtragičtějším podobným případem v historii Česka. Pachatel při ní na místě zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici.
Spekuluje se třeba o tom, zda byl střelec na filozofické fakultě Čech. Policejní pes měl podle vymyšlených komentářů dovést policii k ubytovně. „Takže logicky – cizinec,“ usuzuje jeden z komentářů.
Do budoucna by se podle ministra vnitra měly propojit policejní, zbrojní a zdravotnické registry. Celospolečensky pak bude nutné zvyknout si na pravidlo „dívej se a mluv“.
Ve čtvrtek bude o obnovení výuky jednat všech 17 děkanů Univerzity Karlovy. Tragickou událostí se dále zabývá policie a nově i Generální inspekce bezpečnostních sborů.
V souvislosti s tragickou událostí nyní řeší policie přes 60 dalších případů, které se týkají například schvalování činu na sociálních sítích. U 30 případů zná totožnost lidí.
Případ se týká muže, který se v roce 2015 začal na olomoucké psychiatrii chovat agresivně. Přivolaná policie proti němu použila taser a sestra podala muži injekčně sedativa. Pacient poté zemřel.
Bývalý policista z krajského policejního ředitelství Olomouckého kraje podle inspekce v minimálně 20 případech od srpna 2021 do letošního února umožnil za úplatek žadatelům získat zbrojní průkaz.
Kmenta minulý měsíc napsal článek Zločiny v IKEM, v němž se kriticky vyjadřoval i k roli GIBS v případu. Vrchní komisař GIBS ho vyzval, ať mu poskytne dokumenty, o něž se v článku opírá.
Radiožurnál s pomocí dokumentů a rozhovorů s účastníky zmapoval klíčové okamžiky neshod trojice uznávaných lékařů Ivana Netuky, Jana Pirka a Jiřího Froňka s vedením elitní české nemocnice IKEM.
Obviněný je Stiborek, bývalý šéf IKEM, náměstek Malý a šéf tamního oddělení IT Raška. Případ se má týkat nátlaku, který Stiborek spolu s Malým vyvíjeli na kardiochirurga Pirka a šéfa kliniky Netuku.
Hendrych nahradí Radima Dragouna, kterému se srpnem skončilo pětileté funkční období a současně zvítězil ve výběrovém řízení na pozici olomouckého vrchního státního zástupce.
Podle zdrojů Seznam Zpráv je z údajného vydírání podezřelý kromě Stiborka i jeho náměstek Malý. Dříve server uvedl, že jde v případu mimo jiné o nátlak, kterému čelil I senátor Pirk.
„Je zřejmé, že pan plukovník Hendrych má řadu zkušeností z bezpečnostních sborů, s prací v bezpečnostní komunitě,“ řekl na jednání výboru premiér Petr Fiala.
Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje podezření z nátlaku a vydírání, Národní centrála proti organizovanému zločinu pak možnou manipulaci se zakázkami a korupci, uvedla Česká televize.
Advokát muže, proti němuž policisté zasahovali, zvažuje další kroky. „Asi podáme občansko-právní žalobu, ale musím se o tom nejdříve poradit s klientem,“ řekl pro iROZHLAS.cz Zdeněk Kašpárek.
Ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů doporučila v pátek výběrová komise. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhne Dragouna ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).