Kmen z Indie chce po Británii lebky svých předků. Ostatky se objevily v aukci za desítky tisíc
Nágové, kmen ze severovýchodní Indie, usilují o to, aby se lebky jejich předků vrátily z Velké Británie zpět do země, uvedla stanice BBC. Snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí z nich to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky. Britové kosterní ostatky dostávali formou daru, směnným obchodem nebo je odváželi bez vědomí místních lidí.
Britský obchod se starožitnostmi The Swan at Tetsworth nabízel lebku v aukci jako součást sbírky „pro zvědavé sběratele“. Nabízel ji za cenu 3500 liber (okolo 106 tisíc korun). Ve sbírce mimo jiné figurovaly i scvrklé hlavy původních jihoamerických obyvatel Chívarů nebo lebky ze západoafrické etnické skupiny Ekojů.
„Bylo pro mě šokující vidět, že lidé i ve 21. století draží lidské ostatky našich předků,“ řekla pro BBC Ellen Konyaková, která lebku na seznamu objevila. Ona sama je členkou nadace Fórum Nágů pro usmíření, jež usiluje o navrácení ostatků lidí z tohoto kmene zpátky do vlasti. V Británii se v současné době nachází až 50 tisíc předmětů patřící kdysi tomuto etniku.
Cesta královského taburetu: Francouzi ho před 85 lety ukradli z Afriky, teď ho našli ve Finsku
Číst článek
Lidé zabývající se kulturou Nágů začali proti prodeji lebky okamžitě protestovat. Neiphiu Rio, šéf státu Nágáland, jednoho z domovů tohoto etnika, napsal dopis indickému ministru zahraničí Subrahmanjamu Džajšankarovi, ve kterém označil tuto obchodní transakci za dehumanizující a za pokračování koloniálního násilí vůči indickému lidu. V reakci na to se aukční dům rozhodl lebku z katalogu stáhnout.
V posledních letech je možné pozorovat, že přístup veřejnosti a odborníků ke shromažďování lidských ostatků z jiných kultur a jejich následné vystavování se mění, podotýká BBC. Řada muzeí je také začala vracet na původní místa.
„Nejde už jen o předměty, které někdo může vlastnit nebo se jich zbavit. Nepředstavují ani zdroj příjmů od turistů, ani exponáty na výstavě, která prezentuje kulturu Nágů jako necivilizovanou. Staly se z nich předměty, které vyvolávají emoce a politické debaty,“ uvedl odborník na tuto kulturu Alok Kumar Kanungo.