Kmen z Indie chce po Británii lebky svých předků. Ostatky se objevily v aukci za desítky tisíc

Nágové, kmen ze severovýchodní Indie, usilují o to, aby se lebky jejich předků vrátily z Velké Británie zpět do země, uvedla stanice BBC. Snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí z nich to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky. Britové kosterní ostatky dostávali formou daru, směnným obchodem nebo je odváželi bez vědomí místních lidí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lebka s rohy z 19. století patřící předkům indického kmene Nágů, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu

Lebka s rohy z 19. století patřící předkům indického kmene Nágů, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu | Foto: Swan Fine Art

Britský obchod se starožitnostmi The Swan at Tetsworth nabízel lebku v aukci jako součást sbírky „pro zvědavé sběratele“. Nabízel ji za cenu 3500 liber (okolo 106 tisíc korun). Ve sbírce mimo jiné figurovaly i scvrklé hlavy původních jihoamerických obyvatel Chívarů nebo lebky ze západoafrické etnické skupiny Ekojů.

„Bylo pro mě šokující vidět, že lidé i ve 21. století draží lidské ostatky našich předků,“ řekla pro BBC Ellen Konyaková, která lebku na seznamu objevila. Ona sama je členkou nadace Fórum Nágů pro usmíření, jež usiluje o navrácení ostatků lidí z tohoto kmene zpátky do vlasti. V Británii se v současné době nachází až 50 tisíc předmětů patřící kdysi tomuto etniku.

Cesta královského taburetu: Francouzi ho před 85 lety ukradli z Afriky, teď ho našli ve Finsku

Číst článek

Lidé zabývající se kulturou Nágů začali proti prodeji lebky okamžitě protestovat. Neiphiu Rio, šéf státu Nágáland, jednoho z domovů tohoto etnika, napsal dopis indickému ministru zahraničí Subrahmanjamu Džajšankarovi, ve kterém označil tuto obchodní transakci za dehumanizující a za pokračování koloniálního násilí vůči indickému lidu. V reakci na to se aukční dům rozhodl lebku z katalogu stáhnout.

V posledních letech je možné pozorovat, že přístup veřejnosti a odborníků ke shromažďování lidských ostatků z jiných kultur a jejich následné vystavování se mění, podotýká BBC. Řada muzeí je také začala vracet na původní místa.

„Nejde už jen o předměty, které někdo může vlastnit nebo se jich zbavit. Nepředstavují ani zdroj příjmů od turistů, ani exponáty na výstavě, která prezentuje kulturu Nágů jako necivilizovanou. Staly se z nich předměty, které vyvolávají emoce a politické debaty,“ uvedl odborník na tuto kulturu Alok Kumar Kanungo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme