Vědci už znají hlas anglického krále Richarda III. Mluvil řečí svého rodného kraje, Yorkshiru
Anglický král z 15. století Richard III. byl poslední panovník z rodu Plantagenetů. Zemřel 22. srpna 1485 u Bosworthu v poslední významné bitvě Válek růží. Jeho další osud byl dlouho neznámý a do obecného povědomí se zapsal především jako padouch z díla Williama Shakespeara. Teprve asi před deseti lety se podařilo objevit jeho ostatky. Britští vědci nyní představili jeho pravděpodobný hlas.
Richard III. měl půl tisíciletí pověst padoucha. Hrbáč, který jde k trůnu přes mrtvoly. Tak ho líčí William Shakespeare v tragédii Richard III., která vznikla asi 110 let po Richardově smrti. Tak takhle skutečný Richard nemluvil. Nezněl jako herci Ian McKellen a v češtině Jiří Adamíra. Podle vědců mluvil nářečím. Tak, jak se mluví v severní Anglii, v Yorkshiru.
Richard III. se v severní Anglii narodil, pocházeli odtamtud jeho rodiče a strávil tam kus života.
Jeho digitálního avatara vytvořil tým z liverpoolské Univerzity Johna Moorese s pomocí jazykovědců, stomatologů, forenzních psychologů, archeologů a logopedů, jako Yvonne Morleyová-Chisholmová. „Není to film, drama ani zábava. Je za tím 10 let práce expertů z různých oborů. Takže ten výsledek je vědecky podložený,“ říká.
Podílela se na něm i historička Philippa Langleyová, která v roce 2012 našla Richardovy ostatky pod parkovištěm v Leicesteru. Testy DNA potvrdily, že je to opravdu Richard III. Pohřbili ho pak v Leicesteru v katedrále. Vědci představili jeho pravděpodobný hlas v královském divadle v Yorku.
Posmrtní avataři vytvoření umělou inteligencí? ‚Musí být hlavně konsensuální,‘ zdůrazňuje právnička
Číst článek
„Je báječné vědět, že mluvil jako lidi ze severní Anglie. A o těch se říká, že jsou veselí, dobrosrdeční, samé milé věci. To moc nezapadá do toho, jak ho známe,“ popisuje paní z lidu. Skutečný Richard možná takový intrikán a vrah nebyl. Jeho zastánci tvrdí, že byl dobrý manžel, zbožný křesťan, že se snažil dobře vládnout.
Králem se Richard III stal ve třiceti na dva roky – až do bitvy u Bosworthu, kde v roce 1485 zemřel. Byl to závěr takzvané války růží, rodů Lancasterů a Yorků – a když se dva perou, třetí se směje – a tím třetím byl vítěz od Bosworthu, Jindřich VII. Tudor. Richarda později očernili tudorovští politici (Thomas More a další). Síla Shakespearova skvělého příběhu a slova tu pověst završila.
„Když si vezmete královskou angličtinu, tak to je typický spisovný jazyk vyšších vrstev, včetně přízvuku,“ říká další spokojená posluchačka avatara z Yorku. „Richard mluvil řečí svého rodného kraje. A to je velmi zvláštní,“ dodává.
Tvůrce Richardova pravděpodobného hlasu, odborník na historickou angličtinu, David Crystal, připustil, že pochopitelně nikdy nebudeme s určitostí vědět, jak Richard III. mluvil. Ale blíž ke skutečnosti se podle něj už dostat nejde.