Cesta královského taburetu: Francouzi ho před 85 lety ukradli z Afriky, teď ho našli ve Finsku
Královský taburet z Dahomejského království, které se dříve rozkládalo na území dnešního západoafrického Beninu, se po 85 letech našel v Národním muzeu v Helsinkách. V roce 2021 ho přitom Francie zařadila na seznam artefaktů určených k restituci a beninská vláda požádala o jeho navrácení. Informoval o tom v úterý deník Le Monde s odkazem na francouzskou stanici RFI, která zjistila aktuální umístění vzácné stoličky.
Jde o třínohé dřevěné sedátko vyřezané z jednoho stromu, které sloužilo jako trůn pro vladaře Dahomejského království. V dnešním Beninu je na konci 19. století spolu s 26 dalšími předměty ukradli vojáci francouzského plukovníka Alfreda Doddse. Stalo se tak při dobývání hlavního města království Abomey.
Mocná žena na trůnu. Archeologický objev v Peru ukazuje, že mu kdysi vládla matriarcha
Číst článek
Francouzský prezident Emmanuel Macron v roce 2021 vrátil Beninu 26 cenností. „Zpočátku jsem nechápala, proč Emmanuel Macron mluví o 26 předmětech, protože jsem věděla, že Dodds jich přivezl do Francie 27,“ uvedla Marie-Cécile Zinsouová, šéfka beninské nadace Zinsou věnující se současnému umění.
Otázky ohledně chybějícího taburetu si v den navrácení věcí do Beninu ovšem nechala pro sebe, aby „nezkazila oslavy“. Následně se ale obrátila na novináře z RFI, a tak začalo pátrání po sedmadvacátém artefaktu.
První stopa vedla do pařížského muzea domorodého umění na třídě Branly (Musée du quai Branly), jehož online inventář zahrnoval královské poklady ještě před jejich restitucí. Muzeum uvádělo, že taburet je aktuálně zapůjčen Národnímu muzeu v Helsinkách.
Kontaktovali proto kurátorku finského muzea Pilvi Vainonenovou. Ta však uvedla, že o takovém předmětu nic neví. Začala však po něm pátrat a nakonec ho nalezla v muzejním depozitáři, kam se stolička dostala v roce 1939.