Po dvou letech zkoumání Cheopsovy pyramidy přišli archeologové s výsledkem. Objevili tajemnou chodbu
Egyptské pyramidy zůstávají opředeny řadou tajemství. Na stopě jednoho z nich jsou archeologové, kteří v Cheopsově pyramidě v Gíze objevili nejméně třicet metrů dlouhou a několik metrů vysokou dutinu. Její účel zůstává zatím záhadou. Japonští a francouzští vědci ohlásili tento objev po dvou letech zkoumání slavné stavby.
„Nevíme, jestli je tato velká dutina vodorovná nebo nakloněná. A nevíme ani to, jestli je tvořena jednou nebo dvěma strukturami," vysvětluje jeden z francouzských badatelů Mehdi Tayoubi. „Jsme si jisti jedině tím, že tam ta velká dutina je a že je to působivé,“ dodává.
Nalezená dutina se nachází nad takzvanou Velkou galerií. Má být nejméně 30 metrů dlouhá a několik metrů vysoká. Archeologové zatím nevědí, jaký měla přesně význam nebo zda obsahuje něco hodnotného.
Podobných prázdných míst je ale v Cheopsově pyramidě více. Podle expertů vznikla kvůli tomu, aby mohutnou stavbu odlehčila a zabránila jejímu zřícení.
Cheopsova pyramida
Cheopsova pyramida v Gíze na předměstí Káhiry, známá též jako Velká pyramida, byla postavena před více než 2500 let před narozením Krista, je vysoká 139 metrů a strana její čtvercové základny je dlouhá 230 metrů. Stavba je jedním ze sedmi starověkých divů světa a jediným, který se zachoval dodnes.
Například Královská komora má nad sebou pět takových míst. Je tedy možné, že tento nový prostor má ochránit úzký strop Velké galerie před hmotností pyramidy.
Vědci se ale zatím do nalezené dutiny podívat nemohou. Objevili ji totiž v rámci projektu nazvaného ScanPyramids za použití techniky, pomocí které dokážou zaznamenat změny hustoty uvnitř různých objektů.
Mohou tak prohlédnout pyramidu skrz naskrz. Tuto metodu používají také při zkoumání útrob sopek, ledovců nebo u poškozeného reaktoru ve Fukušimě.