Na Ukrajině probíhá první soud kvůli válečným zločinům. Ruskému vojákovi hrozí doživotí

Na západě Ukrajiny začal první proces s ruským vojákem obviněným z válečného zločinu. V případě odsouzení mu za popravu vzdávajícího se nepřítele hrozí až doživotní trest. O případu informuje britská BBC a dodává, že objektivní vyšetřování takových nařčení je ve válečných časech extrémně složité.

Sledovali jsme online Záporoží Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky útoku ruské balistické rakety v Kyjevě

Z dat OSN vyplývá nárůst válečných zločinů páchaných Ruskem (ilustrační foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Začátkem letošního roku byl před okresní soud v Záporoží předveden Dmitrij Kurašov. Ruský voják v obklíčení pěti ozbrojených strážců a velkého útočného rottweilera usedl do „akvária“ pro obviněné a v přítomnosti tlumočníka a státem přiděleného právníka začal poslouchat úvodní slova.

Již dvakrát odsouzený vrah naverbovaný do armády z ruské věznice měl o necelý rok dříve popravit vzdávajícího se Vitalije Hodňuka, zkušeného bojovníka ukrajinských ozbrojených sil. Podobně jako tisíce dalších do armády vstoupil s vidinou zkrácení trestu, místo toho se teď zpovídá z porušení Ženevské úmluvy.

Můj útěk z Ruska provázel pocit svobody, ale i viny, že doma nechávám maminku, popisuje novinářka

Číst článek

Z dat OSN vyplývá nárůst podobných případů. V období od srpna 2024 do února 2025 zaznamenala její lidskoprávní mise na Ukrajině 79 poprav ze strany ruských sil. Kurašov však představuje výjimku v tom, že se ho Ukrajincům podařilo zajmout a k jeho činům shromáždit množství důkazů nutných k podání obžaloby.

Svědkové z vlastních řad

Klíčovou roli v tom hrálo svědectví jeho tří spolubojovníků z jednotky. Ti popsali, jak Kurašov střelil klečícího Hodňuka do zad v rámci „chaosu bitvy“. 

„Je to zrádná oblast,“ řekl pro BBC Sergej Vasilijev, profesor mezinárodního práva v Nizozemsku. Jakékoliv svědectví válečných zajatců je podle něj třeba brát „se špetkou soli – můžou mít určitou motivaci pro lhaní, například očekávání přednostního místa při výměně vězňů nebo ventilování osobních nesympatií. 

Ukrajina se i proto snaží, aby její argumenty před soudem působily co možná nejdůvěryhodněji. Tajná služba SBU, která měla vyšetřování na starosti, soudu předložila více než 2000 stran důkazních materiálů. Se všemi svědky zorganizovala detailní rekonstrukce a výslechy a při samotném jednání provedla kroky zajišťující to, že Kurašov zná svá práva. Jeho proces nadále probíhá. 

dci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme