VŘSR. Převrat, který lze kvůli malému okruhu spiklenců jen těžko nazvat revolucí

Známá anekdota z dob nedávno minulých vyprávěla o tom, že Lenin byl vlastně Uljanov, Stalin Džugašvili a říjnová revoluce proběhla v listopadu - díky skoro dvoutýdennímu rozdílu mezi kalendářem gregoriánským a juliánským, který v té době ještě v Rusku platil.

Historie Plus Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudá garda okolo ohně na snímku z roku (asi) 1917.

Rudá garda okolo ohně na snímku z roku (asi) 1917. | Foto: Yakov Vladimirovich Steinberg | Zdroj: CC0 Public Domain

Pointou bylo relativizovat téměř všechny základní údaje o VŘSR. Dodejme k nim ještě jednu změnu, možná tu nejdůležitější - totiž že podle klasických definic nešlo rozhodně o revoluci, ale o puč.

První světová válka představovala po třech letech pro ruskou říši neudržitelnou tíhu. Únorová revoluce (díky posunu v kalendáři proběhla v březnu) v roce 1917 svrhla cara, moci se ujala poměrně slabá Prozatímní vláda a stále ještě válčící země se zrychleně posouvala k totálnímu rozkladu.

Lenin, který se do země vrátil s pomocí nepřátelských Němců ze švýcarského exilu, dodal skomírajícím bolševikům novou energii a převrat, který chystal, lze díky poměrně malému okruhu spiklenců jen velmi těžko nazvat revolucí.

Události ze závěru sedmnáctého roku byly mnohokrát zpracovány – historicky, politologicky, literárně i filmově. Rozhodli jsme se proto tentokrát pro jakousi mozaiku sestavenou z několika druhů kamenů a zatmelenou ukázkami z řady revolučních písní. Jde o většinou méně známé vzpomínky či deníkové záznamy přímých aktérů z nejvyšších míst i takříkajíc z terénu.

100 let od bolševického převratu v Rusku. Připomeňte si VŘSR ve speciálním projektu Českého rozhlasu

Číst článek

Sedm svědků

Naděžda Konstantinovna Krupská, manželka vůdce světového proletariátu, vzpomíná s hrdostí na Leninovu roli v říjnových událostech. Tato strážkyně Leninova odkazu zemřela v roce 1939 a v době Stalinovy vlády stála poněkud stranou tehdejšího mocenského centra.

Lev Davidovič Trockij, fakticky hlavní organizátor převratu, zachycuje ve svých vzpomínkách napsaných v exilu některé až intimní momenty svého vztahu s Leninem. Tento charismatický politik a řečník (a v době občanské války vrchní bolševický vojenský velitel) se po Leninově smrti dostal do konfliktu se Stalinem, kterým byl postupně vytlačen z mocenských pozic, poté poslán do vyhnanství a nakonec deportován ze Sovětského svazu.

I to však bylo vožďovi (rusky vůdci, tento titul používal Stalin hojně ve 30. letech) málo a tak byl Trockij v mexickém exilu v roce 1940 na jeho příkaz zavražděn.

Alexandr Fjodorovič Kerenskij - předseda Prozatímní vlády v době puče - vzpomíná na svou neúspěšnou snahu puč zastavit i na svůj definitivní mocenský pád. Jeho velmi pozoruhodné vzpomínky v češtině nevyšly, ale Československý rozhlas z nich čerpal v jednom z retrospektivních pořadů z druhé poloviny 60. let. Kerenskij zemřel v exilu v roce 1970.

Deníkové zápisky a vzpomínky československého legionáře Františka Vondráčka a bolševika Raskolnikova (také ty pocházejí z rozhlasového archivu, jméno je samozřejmě původní) evokují říjnové a listopadové události takříkajíc zdola a to z obou stran pomyslné linie dělící bolševiky a demokraty.

Kromě Vondráčka si připomeneme ještě dva další přímé zahraniční svědky. Prvním z nich je britský diplomat se zvláštním posláním Bruce Lockhart (v pozdějších dobách velký přítel Československa), který hodnotí bolševický převrat i jeho protagonisty s chladným odstupem. V roce 1918 tento muž mimochodem pomohl ukrývajícímu se Kerenskému opustit Rusko.

John „Jack“ Silas Reed byl americký novinář, básník a komunistický aktivista. | Foto: Pirie MacDonald | Zdroj: Public domain

Posledním svědkem je americký komunistický novinář John Reed. Jeho reportážní kniha „Deset dnů, které otřásly světem“ se stala jedním z hlavních kanonických děl zpodobňujících Velkou říjnovou socialistickou revoluci.

Asi hlavním důvodem, proč tohoto postavení dosáhla právě tato čtivě napsaná publikace, byl fakt, že Reed v roce 1920 v Rusku zemřel a je tam i pochován. Neměl tedy už možnost ztratit později svůj kredit v některé z následných sovětských ideologických strkanic. Kniha byla v roce 1927 zfilmována skvělým sovětským režisérem (de facto esem sovětské filmové propagandy) Sergejem Ejzenštejnem.

Sedm námi vybraných svědků nahlíželo VŘSR z velmi různých úhlů, a to jak z hlediska své účasti v událostech, tak při jejich hodnocení.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme