Novináři s duševní poruchou. Český projekt Studio 27 ovládlo ceny za sociální inovace
České projekty slaví historický úspěch. V konkurenci celé střední Evropy dokázaly vyhrát ceny Sozial Marie za sociální inovace udílené ve Vídni. Na stupně vítězů se dostaly hned dva. Třetí skončil projekt Na ovoce, který mapuje volně přístupná místa k česání ovocných stromů nebo bylinek. Absolutním vítězem se pak stalo Studio 27. Tato skupina lidí zpracovává vlastní zkušenost s duševní nemocí novinářským způsobem.
Čtveřici z projektu Studio 27 spojují nejen diagnózy duševních onemocnění. Svého času také vesměs pobývali v pavilonu číslo 27 psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích, který dal jejich projektu i jméno. Chtěli ukázat, že i duševně nemocní mohou plnohodnotně pracovat a že se o jejich nemocech má otevřeně mluvit.
Novináři s duševní poruchou. Studio 27 získalo mezinárodní cenu za sociální inovace. Natáčel Vojtěch Berger
„Unikátní je podle mě to, že lidé s chronickým duševním onemocněním dělají nějakou žurnalistickou práci. Otevřeně mluví jak o své zkušenosti, tak se vyjadřují třeba i k systému péče," vysvětlil šéf studia Břetislav Košťál.
Kromě něj je v týmu jeho žena Eliška a ještě další dva kolegové. Někteří z nich vystudovali žurnalistiku, jiní mají zkušenosti s kamerou. Zkoušeli oslovit celostátní média s nabídkou spolupráce. Neskrývali přitom, že se léčí s duševní nemocí. Všichni je ale odmítli.
Rozhodli se proto jít na novinařinu po svém. Pořádají debaty o duševním zdraví, natáčejí je na video a sestříhané reportáže dávají na svůj web. Zatím je tam kolem 60 nahrávek.
„Léčím se s paranoidní schizofrenií a zkušenosti, které jsem s touto nemocí nabral, se snažím využít v práci. Když pracuji se svoji zkušeností, tak pomáhám," říká další ze čtveřice skupiny Studio 27 Michal Kašpar v paneláku v obyčejném bytě na kraji Prahy, kde se skupina také schází.
FILM VS. REALITA: Porucha identity fascinuje Hollywood. Stereotypu zabijáka se ale nevyhnul ani Rozpolcený
Číst článek
Skromné podmínky práce ale může vítězství v prestižní ceně Sozial Marie výrazně zlepšit. Dostalo se jim publicity, a tak jim během našeho rozhovoru volají i další novináři. Po Skypu například mluví s reportérem rakouského rozhlasu ORF.
Vítězství v ceně Sozial Marie je ale také spojené s nemalou finanční prémií. Studiu 27 se tím otevírají úplně nové možnosti.
„Máme představu, že bychom část peněz dali do technického vybavení. Část peněz by šla asi na nějaké cesťáky, abychom mohli vyjíždět i do českých regionů a dělat reportáže nebo interview s lidmi s duševním onemocněním. Chtěli bychom natočit paletu příběhů," odpovídal Košťál ještě v době, kdy nevěděl, že projekt dostal nějakou cenu, natož tu hlavní.
Po dvou letech trvání projektu si členové Studia 27 pochvalují zájem veřejnosti. Během prvního roku uspořádali jedenáct debat o duševním zdraví, do budoucna by to měly být čtyři ročně. Dlouhodobým cílem je pak reforma psychiatrické péče v Česku, směrem od velkých léčeben v ústraní. Přednost by měla dostat malá centra duševního zdraví přímo uprostřed českých měst a obcí.