PRŮZKUM: Do charitativních sbírek přispívá většina Čechů. Peníze posílají nahodile a dle potřeby
Do charitativních sbírek se v Česku zapojují téměř tři čtvrtiny obyvatel. Téměř třetina naopak uvedla, že nepřispívá vůbec. Ukazuje to bleskový průzkum společnosti Median pro Radiožurnál. Nejčastěji by Češi pomohli lidem se vzácným onemocněním, malým dětem, hendikepovaným a zvířatům. Český rozhlas odstartuje o víkendu unikátní vysílání Dobrý den Radiožurnálu, které potrvá 24 hodin.
Do charitativních sbírek se zapojuje konkrétně 69 procent obyvatel Česka. „Necelá třetina – 31 procent lidí – přispívá nahodile a dalších 14 procent přispívá dle potřeby, například po živelních katastrofách, velkých mediálních příbězích a podobně,“ přibližuje výzkumník Vojtěch Dufek z Medianu. Při živelních katastrofách přispívají častěji ženy než muži.
Na běžný nájem bych po odchodu z dětského domova neměla. Startovací byt je šance, říká Šárka
Číst článek
Dvanáct procent lidí pak přispívá několikrát ročně, sedm procent jednou za rok a šest procent pomáhá každý měsíc.
Zbylých 31 procent dotázaných uvedlo, že nepřispívá vůbec. „Ochota přispívat na charitativní sbírky klesá s klesajícím vzděláním. Vůbec nepřispívá 49 procent se základním vzděláním a 21 procent vysokoškoláků,“ upřesňuje Dufek.
Pokud lidé přispívají, tak nejčastěji pošlou finanční příspěvek jednorázově. Jde o 62 procent dotázaných. „Naproti tomu 12 procent dotázaných posílá pravidelné finanční příspěvky,“ dodává výzkumník. Méně lidí pak například daruje oblečení nebo krev.
Nejčastěji by lidé přispěli druhým, kteří trpí vzácným onemocněním. Pomohlo by jim 44 procent dotázaných. „Čtyři z deseti respondentů by pak přispěli malým dětem. A o něco více než třetina – 35 procent – by darovala na ochranu zvířat. Ostatní typy sbírek jsou méně populární. Seniorům by přispěla necelá čtvrtina – 24 procent lidí – a na živelné katastrofy zhruba pětina respondentů,“ vyjmenovává Dufek.
V bleskovém průzkumu agentury Median odpovídalo začátkem dubna přes 1000 lidí starších 18 let.
Charitativní maraton
Český rozhlas odstartuje v sobotu v 10.00 unikátní vysílání, které potrvá 24 hodin. Charitativní maraton Dobrý den Radiožurnálu pomůže 12 neziskovým organizacím, se kterými rozhlas dlouhodobě spolupracuje a které pomáhají mladým lidem. Jde například o Člověka v tísni, Linku bezpečí, Dejme dětem šanci, Nevypusť duši nebo Centrum Locika.
Mikýř, Lucie Bílá i The Tap Tap. Projděte si kompletní program Dobrého dne Radiožurnálu
Číst článek
Tématy, která dospívající trápí čím dál víc, jsou hlavně šikana, vliv sociálních sítí, zvýšený počet pokusů o sebevraždu nebo sebepoškozování. Proto padlo rozhodnutí zaměřit se právě na jejich závažné problémy.
„Dospívání generace Z a nárůst psychických problémů je enormní věc, kterou vidíme. Než abychom jim říkali, že jsou sněhové vločky nebo je jinak označovali, tak jsme si řekli, že to téma probereme a podpoříme organizace, které s tím umí něco dělat,“ vysvětluje vedoucí Nadačního fondu Českého rozhlasu Jiří Váňa.
Radiožurnál, stanice Českého rozhlasu, bude netradičně vysílat z divadelních prostor pražských Jatek78. A mezi hosty budou lidé z organizací, nadací, hudebníci, sportovci, herci, influenceři, lidé, kterým neziskové organizace pomohly. Vystoupí třeba Aneta Langerová, Lucie Bílá, Pokáč, Lenny, Pavel Šporcl nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Dobrý den Radiožurnálu
Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.
Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.
Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.
Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.
Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.