Ryby v Odře skutečně uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. Po prudkém dešti se voda nárazově znečistila

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v pátek definitivně potvrdila, že příčinou úhynu zhruba tuny ryb v řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku byl nedostatek kyslíku způsobený extrémními hydrometeorologickými podmínkami. Potvrdily to laboratorní rozbory i šetření expertů. Cizí zavinění tak bylo zcela vyloučeno.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby v řece Odře v Bohumíně na Karvinsku. Úhyn ryb mohl podle České inspekce životního prostředí způsobit nedostatek kyslíku v řece

Kvůli nárazovému přísunu znečištění se tak ve vodě po přechodnou dobu výrazně snížil obsah kyslíku | Zdroj: Profimedia / ČTK

Mrtvé ryby se v řece objevily minulou středu. O dva dny dříve na Ostravsku intenzivně pršelo. Během přívalového deště za zhruba půl hodiny spadlo na metr čtvereční 25 až 35 milimetrů srážek.

„V jejich důsledku došlo k odlehčování jednotných kanalizací a k výplachům dlouhodobých sedimentů z kanalizací a ke splachům z polí a zpevněných ploch,“ uvedla na svém webu inspekce.

Do Polska připlouvají z české části Odry uhynulé ryby. Nejspíš za to může nedostatek kyslíku

Číst článek

Kvůli nárazovému přísunu znečištění se tak ve vodě po přechodnou dobu výrazně snížil obsah kyslíku, kvůli čemuž začaly hynout citlivější říční ryby.

„Podle Českého rybářského svazu zůstaly nedotčeny populace cejnů a kaprů, uhynuly ostroretky, oukleje, parmy a jiné ryby. Uhynulé ryby pak byly po zvýšení průtoku v jejich počátečním rozkladu několik dnů vyplavovány a splavovány níže po toku k polské hranici,“ sdělila inspekce.

Inspektoři také vyloučili, že by se v místě rozmnožovala takzvaná zlatá řasa, která při vyšším výskytu způsobuje úhyn ryb. Inspekce se zabývala i tím, zda úhyn nemohl souviset s poruchou a nedovoleným vypouštěním odpadních vod z ústřední čistírny. Nic takového se nepotvrdilo.

Od ústí Stružky po Bohumín

O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala minulou středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Věcí se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí i Státní podnik Povodí Odry, který vypouštěl vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka, aby naředil vodu v řece.

V Odře uhynuly stovky ryb, podle pracovníků inspekce a povodí zřejmě nešlo o otravu. Případ řeší policie

Číst článek

Uhynulé ryby se objevily zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně. Odborníci od počátku poukazovali na to, že ryby zřejmě uhynuly v souvislosti s nedostatkem kyslíku.

Největší úhyn ryb v českých vodách za posledních 20 let postihl v srpnu 2018 rybník Nesyt na Břeclavsku, kvůli nedostatku kyslíku ve vodě tam uhynulo přes 100 tun ryb. Loni kvůli nedostatku kyslíku uhynulo 42 tun ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku. V Bečvě v září 2020 uhynulo 40 tun ryb kvůli úniku kyanidu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme