Do Polska připlouvají z české části Odry uhynulé ryby. Nejspíš za to může nedostatek kyslíku

V řece Odře na české straně hynou ryby, oznámila ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová s tím, že jí to potvrdil její český protějšek Petr Hladík (KDU-ČSL). Úhyn ryb na české straně hlásí rovněž polský vodohospodářský podnik, uvedla televize TVN 24 na svém webu. Polské úřady nyní podle ministryně zkoumají situaci v obci Chalupki poté, co tam byl zaznamenán nález leklých ryb, které proud přinesl z české strany hranice.

Varšava (Aktualizováno: 17:44 26. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úhyn ryb (ilustrační foto)

Náměstek ministra Pawel Jabloński a dodal, že nařídil pracovníkům polského konzulátu v Ostravě vydat se na místo (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Chalupki leží přímo u českých hranic naproti Bohumínu, na druhím břehu Odry.

Podle sdělení polského státního podniku Wody Polskie si jeho pracovníci dopoledne povšimli leklých ryb v hraničním úseku řeky Odry. Ujišťují, že zdroj otravy ryb se nenachází na polské straně, leklé ryby připlouvaly s proudem z české strany.

Vsetínský soud projednává případ otravy Bečvy. Obhájce navrhuje předvolání Babiše a Brabce

Číst článek

Podnik uvedl, že okamžitě kontaktoval svůj protějšek na české straně, Povodí Odry, aby zjistil zdroj a podnikl náležitá opatření.

„Naléhavě jsem se telefonicky spojila s ministrem životního prostředí ČR Petrem Hladíkem, který potvrdil úhyn ryb v Odře na české straně poblíž hranice. Ministr sdělil, že na místo vyrazili pracovníci služeb, aby získali vzorky potřebné pro analýzy. Budeme informováni o výsledcích zkoumání a aktuální situaci,“ napsala Moskwová na na Twitteru, nyní přejmenovaném na X.

Situaci monitoruje také polské ministerstvo zahraničí, uvedl náměstek ministra Pawel Jabloński a dodal, že nařídil pracovníkům polského konzulátu v Ostravě vydat se na místo, aby podpořili zástupce polského ministerstva životního prostředí v kontaktu s českými úřady a při dokumentování situace.

„Na soutoku Odry a Olše byl hlášen úhyn ryb. Zaměstnanci ČIŽP (České inspekce životního prostředí) a Povodí Odry jsou na místě společně s vodopravním úřadem Bohumín. Zatím není znám rozsah ani příčina úhynu. Polskou stranu jsme informovali podle nastavených pravidel,“ uvedl Hladík na Twitteru.

Státní podnik Povodí Odry vypouští vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka. Účelem je naředit vodu v řece Odře v Bohumíně na Karvinsku na hranicích s Polskem, kde uhynuly ryby, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Nedostatek kyslíku

Podle České inspekce životního prostředí mohl úhyn ryb způsobit nedostatek kyslíku v řece. Pro přesné určení příčiny inspekce odebírá vzorky vody i uhynulých ryb. Výsledky by mohly být pravděpodobně ve čtvrtek, řekl mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

„Jedná se o ojedinělý úhyn ryb. Příčina je zatím neznámá, respektive máme podezření na nedostatek kyslíku. Teď odebíráme vzorky a po vyhodnocení těch vzorků jsme teprve schopni říct, jaká je přesná příčina,“ uvedl Ovečka. 

Bečva dva roky po havárii: ekosystém je obnovený, žádné kapitální kousky v ní ale nenajdeme

Číst článek

Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder, která v Česku panovala v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zároveň zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku.

„Vysoká teplota, málo vody v řece, vodní květ, ať už je způsobený sinicemi nebo řasami, může zapříčinit v nočních hodinách nebo nad ránem extrémní vyčerpání kyslíku," řekl Martin Čech z Hydrobiologického ústavu Akademie věd.

Řasy a sinice se vyskytují v řekách, které jsou málo proudné. Do řek se můžou dostat i vlivem dešťů a bouřek. Lokální srážky mohou podle vědce vyplavit do řeky řasy a sinice z okolních rybníků nebo nádrží, v řece se poté rychle namnoží. Vliv na množství kyslíku ve vodě může mít i činnost zemědělců v okolí vodních toků.

Mluvčí inspekce na dotaz, kolik ryb v řece mohlo odhadem uhynout, zatím nedokázal odpovědět. Část mrtvých ryb podle něj odplavala do Polska. Poláci z Odry dosud vylovili okolo 200 kilogramů uhynulých ryb, uvedl slezský vojvoda (v Česku hejtman) Jaroslaw Wieczorek podle listu Gazeta Wyborcza.

Na Dyji uhynuly další tuny ryb, opět kvůli nedostatku kyslíku. Na vině má být puštěná vodní elektrárna

Číst článek

Na výsledky rozborů čeká také bohumínská radnice. Městský úřad byl podle mluvčí Jany Končítkové o situaci informován inspekcí životního prostředí a Povodím Odry. „Po trase se odebírají vzorky a my čekáme na výsledky rozborů. Nicméně se domnívají (inspekce a povodí), že to souvisí s poklesem a následným stoupáním hladiny, nepředpokládají, že by šlo o nějakou otravu,“ uvedla Končítková. Jde podle ní ale zatím jen o předběžné vyhodnocení situace.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová řekla, že Povodí Odry požádalo hasiče o položení norné stěny ve Starém Bohumíně. Před půl pátou už hasiči na místě nornou stěnu budovali. Po řece se rovněž plaví několik člunů, do nichž se sbírají mrtvé ryby. Obdobně se pracuje i na polské straně.

Případem se zabývá už i policie. "Policie ČR přijala oznámení o úhynu ryb v řece Odře a okolnostmi úhynu se nyní zabýváme," řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Loni ve druhé polovině července uhynuly ryby v řece Dyji. Rybáři a hasiči tehdy zlikvidovali asi 42 tun uhynulých ryb na jezu v Bulharech a v Břeclavi. Podle závěrů Biologického centra Akademie věd ČR mohly za úhyn ryb znečištěné povrchové vody a vyčerpání kyslíku.

Šlo o největší úhyn ryb za poslední roky. V Bečvě v září 2020 uhynulo 40 tun ryb kvůli úniku kyanidu, v rybníku Nesyt v srpnu 2018 kvůli nedostatku kyslíku uhynulo 100 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme