Keňa vede úspěšný boj s pytláky. Populace slonů podle sčítání roste, způsobuje ale škody zemědělcům
Východoafrické Keni se daří bojovat s pytláky. Důkazem je rostoucí populace slonů, kterých je oproti roku 2014 podle vládního sčítání divokých zvířat o 12 procent víc. V Keni jich žije 36 280, což je čtvrtá největší populace slonů v Africe. Víc jich je ještě v Zimbabwe, Botswaně a Tanzanii.
Podle autorů zprávy o stavu divoké přírody v Keni zafungovaly vyšší pokuty a postihy za pytláctví, včetně několika let vězení. V minulosti se dokonce objevily zprávy, že v zemi hrozí za pytláctví trest smrti. To ale není pravda. Dlouholeté úsilí ochránců divoké zvěře v rezervacích ocenil i keňský prezident Uhuru Kenyatta.
Jak se povedlo zesílit boj proti pytlákům, vysvětlil čínské televizi vedoucí projektu ochrany slonů v národním parku Maasai Mara Wilson Sairowua: „Projekt Mara Elephant začal v roce 2011, kdy jsme přicházeli o opravdu hodně slonů kvůli pytláctví. Mizeli z ekosystému a to bylo alarmující. Začali jsme tím, že jsme najali strážce parku z lidí, kteří bydlí v okolí Maasai Mary. Nabrali jsme jich celkem 30. Od té doby se nám podařilo snížit úhyn slonů kvůli pytláctví z 80 procent prakticky na nulu.“
Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země
Číst článek
Afričtí sloni ale stále patří podle Mezinárodního svazu ochrany přírody mezi ohrožené druhy - jsou na tzv. červeném seznamu. Nejméně jich bylo před sedmi lety. Tehdy kvůli pytlákům klesla sloní populace v zemi na 32 tisíc. Nyní jich je o asi 4000 víc.
Sčítání se zaměřilo celkem na 30 druhů zvířat. Podle sdělení autorů zprávy se zvyšují stavy lvů, zeber, tří druhů žiraf a taky antilop hirola. Mezi stále kriticky ohrožené patří nosorožci dvourozí a nosorožci tuponosí - celkem je jich v Keni 1700. Ze severní varianty nosorožce tuponosého už navíc žijí jen dvě samice.
Ohrožené vyhynutím jsou pak i antilopy vrané a koňské. Další zvířecí druhy jsou brány jako ohrožené, ale mohou přežít delší dobu bez zásahů člověka - mezi tyto druhy patří třeba lvi, sloni nebo gepardi.
Člověk vs. slon
Keňské úřady ale zdaleka nemají vyhráno. Zvyšující se populace slonů s sebou může přinést i nová rizika. Neroste totiž jen počet slonů, hlavní problém je rostoucí počet obyvatel Keni. V 60. letech, kdy Keňa získala nezávislost na Británii, měla osm milionů obyvatel.
Volně žijících slonů v Číně přibývá, nemají dostatek prostředí. Největší překážkou je vodní elektrárna
Číst článek
V současnosti má už skoro 48 milionů, což zvyšuje územní nároky. Vznikají nová sídla a rozšiřují se také plochy obdělávané zemědělci a právě tam nastává střet s těmi, které se vláda snaží chránit - slony. Chobotnatci se vydávají z lesů blíž k lidským obydlím - když narazí na pole s úrodou, prostě ji sežerou.
V Demokratické republice Kongo tento problém řeší umisťováním včelích úlů kolem polí. Podílí se na tom i česká organice Safe Elephats Arthura Sniegoně. Správa parku Maasai Mara zkouší monitorovat pohyb slonů pomocí dronů a farmářům doporučuje vytvářet jakési nástražné miny z chilli.