Volně žijících slonů v Číně přibývá, nemají dostatek prostředí. Největší překážkou je vodní elektrárna
Pod pěší lávkou na jihozápadě Číny se na mýtině objevila osamělá slonice. Nevšímala si hustého deště ani shlukujícího se davu, zatímco se krmila trávou a koupala v čokoládově hnědé vodě, popsala agentura Reuters. Státní tisková agentura Nová Čína nicméně tento týden napsala, že začaly přípravné práce na vytvoření národního parku v Jün-nanu, díky němuž by se podmínky pro slony zlepšily. Odborníci se domnívají, že tento krok měl přijít už dávno.
„Návštěvníci, kteří chtějí vidět slony, si obvykle musejí počkat do února či do března, kdy samice hledají partnery k páření,“ říká ochránce přírody z Údolí divokých slonů Čchin Kang-lin. Údolí je v oblasti Si-šuang-pan-na, což je v provincii Jün-nan na hranici s Laosem a Barmou. „V této době nevycházejí ven z lesa příliš často,“ cituje ho agentura Reuters.
Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země
Číst článek
Setkání lidí s obvykle plachými slony na sebe upozornilo, když se loni stádo 16 slonů indických vydalo ze Si-šuang-pan-na a většina z nich urazila 500 kilometrů dlouhou trasu na sever na předměstí Kchun-mingu, metropole provincie Jün-nan. Tam se z nich stala mediální senzace.
Rozšíření stáda, menší prostor
Počet slonů v oblasti Si-šuang-pan-na se za posledních 20 let více než zdvojnásobil na nynějších zhruba 300 jedinců, což je známkou úspěchu při snaze obnovit jejich stáda.
Migrující skupina slonů patrně hledala více prostoru, což je palčivý problém, protože za tato dvě desetiletí se rozloha půdy dostupné pro slony zmenšila o 40 procent.
Čínská Národní komise pro lesy a louky, která je zodpovědná za ochranu přirozeného prostředí pro zvířata, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala. Státní tisková agentura Nová Čína nicméně tento týden napsala, že začaly přípravné práce na vytvoření národního parku v Jün-nanu, díky němuž by se podmínky pro slony zlepšily. Odborníci se domnívají, že tento krok měl přijít už dávno.
Les éléphants sauvages en #Chine 🇨🇳 manquent d'espace pour errer alors que l'agriculture et la construction empiètent sur une grande partie de leurs habitats naturels 📝 @Reuters https://t.co/LdBfKUOtuTpic.twitter.com/QMmPFD2WPI
— AsieNews (@AsiaNews_FR) July 20, 2021
„Snažíme se slony vrátit do jejich původního prostředí,“ říká Čou Ťin-feng, který je generálním tajemníkem čínské nevládní organizace nazvané Nadace pro ochranu biodiverzity a ekologický rozvoj (CBCGDF). „Myslíme si, že jejich stávající prostředí není ani dost velké, ani dost dobré. Musíme slonům pomoci najít nové,“ dodal.
Narušení teritoria
Oblast Si-šuang-pan-na, která je ohniskem biodiverzity, vymezila jasné linie, aby oddělila obyvatele od zranitelných ekosystémů. Ale rozvoj monokultur, kdy jsou pole vyčleněná pro jedinou plodinu, jako je čaj nebo kaučukovník, stejně jako stavba velkých dopravních projektů v oblasti, narušily přirozené teritorium a trasy, po kterých sloni putují za potravou.
Jednou z největších překážek se stala vodní elektrárna Ťing-chung. Kvůli přehradě a vodní nádrži je pro slony nemožné překročit řeku Mekong, která jejich oblastí protéká. Přirozené prostředí slonů se tak ještě více roztříštilo.
Pokud vznikne národní park pro slony, měl by podle Čou Ťin-fenga spojit všechny existující, rozdrobené části prostředí pro slony a poskytnout stádům prostor, po kterém budou moci putovat za potravou. „Jestli se jejich počet v následujících 50 letech zdvojnásobí, pak budou v Jün-nanu potřebovat spoustu místa,“ dodal Čou.