Čeští experti se podílejí na operaci proti pašerákům gepardů v Africe. Zvířat tam zůstalo už jen pár tisíc

Americký časopis National Geographic se v nejnovějším čísle zaměřil na ochranu gepardů v zemích takzvaného Afrického rohu. Na boji s pašeráky se tam podílejí i Češi. Sítě překupníků v regionu nutí k pašování i chudé pastevce, kteří kvůli klimatické změně těžko hledají obživu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gepard

Gepard | Foto: Comstock Images

„Jedná se o mezinárodní syndikáty organizovaného zločinu,“ popisuje situaci Tomáš Maule, bezpečnostní expert, který v Africe dlouhodobě žije a do zemí Afrického rohu opakovaně jezdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Martiny Maškové

Oblast Somálska a takzvaného Somalilandu, neuznaného státu na jeho severu, Džibuti nebo Jemenu, patří k baštám ilegálního obchodu se zbraněmi, ale i se zvířaty.

Klima a chudoba

Afričany ke spolupráci s pašeráky často žene neúroda a tedy i chudoba. Region patří k těm oblastem světa, kterou nejvíce postihuje klimatická změna.

Ve volné přírodě žije kvůli pašování i ztrátě přirozených stanovišť už jen kolem sedmi až osmi tisíc afrických gepardů. Na Blízký východ se přitom z Afrického rohu ročně pašuje kolem 300 gepardích mláďat.

„V Somalilandu spolupracujeme s českými Veterináři bez hranic.“

Tomáš Maule

Gepardi jsou nejrychlejší suchozemská zvířata. I když jsou ve světě oblíbená, podobně jako jiné velké kočky, jejich ochrana v Africe je nedostatečná.

Tým expertů na bezpečnost a ochranu přírody Horn of Africa Conservation Alliance, jehož je Tomáš Maule členem, zkoumá pašerácké trasy, zabavuje pašerákům malé gepardy a průběžně o tom komunikuje s vládami a úřady.

Naděje pro gepardy. Ve Spojených státech se narodila první gepardí mláďata z umělého oplodnění

Číst článek

„Poskytujeme jim podporu a zpravodajské informace,“ vysvětluje Maule. Součástí práce mezinárodní skupiny odborníků je také snaha odradit místní obyvatele od spolupráce s překupníky.

„Snažíme se vytvářet společně s náboženskými autoritami zprávy, které by komunitám vysvětlily, že se jedná o nesprávnou činnost i z pohledu islámu,“ dodává Maule.

Expertní pomoc

Časopis National Geographic téma pašování gepardů otevřel v rámci projektu Wildlife Watch. Cílem je vytvořit návrh, jak problém řešit. I s tím Afričanům pomáhají experti, včetně Tomáše Mauleho. Podle něj je v regionu ochrana zvířat zatím spíše opomíjenou oblastí.

„Jde o to budovat kapacity pro bezpečnostní složky, které by sítě potíraly, a propojit je s kvalitním řízením chráněných krajinných oblastí, kde se gepardi nalézají,“ popisuje Maule cíl projektu.

Do projektu, který se snaží zamezit pašování zvířat, se zapojili i další pomocníci z Česka. „V Somalilandu spolupracujeme s českými Veterináři bez hranic,“ říká Maule. Ti posílají dobrovolníky do regionální organizace na ochranu gepardů.

Na dálku se na ochraně gepardů můžeme podílet třeba i tím, když kontrolujeme, zda na sociálních sítích nelajkujeme fotky pašovaných zvířat. Lze také finančně přispět organizacím, které se snaží problém řešit.

Poslechněte si celý rozhovor s bezpečnostním expertem Tomášem Maulem.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme