Hyperloop dobývá Čínu. Kalifornská společnost plánuje postavit rychlodráhu v Kuej-čou

Jedna z nejchudších čínských provincií podepsala dohodu se společností HyperloopTT. Vysokorychlostní dráha by v budoucnu mohla být součástí Nové hedvábné stezky.

Tchung-žen Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace kapsle HyperloopTT pro dráhu v Kuej-čou.

Vizualizace kapsle HyperloopTT pro dráhu v Kuej-čou. | Zdroj: HyperloopTT

„Chceš-li zbohatnout, nejdříve postav cestu,“ říká jedno z čínských přísloví a doslova popisuje plány, které aktuálně začali spřádat v nejlidnatější země planety.

Hyperloop už brzy ve Francii? Firma přivezla do Toulouse první díly zkušební tratě

Číst článek

Provinční vláda v Kuej-čou ve čtvrtek podepsala dohodu s kalifornskou společností Hyperloop Transportation Technologies, na jejímž základě by měla ve městě Tchung-žen (Tongren) vzniknout futuristická vysokorychlostní dráha.

Zprávu v pátek přinesl server Quartz. Společný podnik bude v poměru padesát na padesát financovat HyperloopTT a čínská státní firma Tongren Tourism Investment.

Údolí velkých dat

Jedna z nejchudších provincií na hornatém území jihozápadní Číny postupně mění svou tvář a stává se technologickým centrem. Aktuálně se zde nachází hlavní úložiště dat iCloud pro čínské uživatele výrobků Apple.

Od jara běží i stavba obřího krytu, který bude shromaždištěm dat ze sociální sítě WeChat. Hlavní město celé oblasti, Kuej-jang, si proto vysloužilo (po vzoru Silicon Valley) vlastní přezdívku - Údolí velkých dat.

Dalším velkým krokem je právě vysokorychlostní dráha. Vzhledem k umístění se v Kuej-čou stále více hovoří o projektu takzvané Nové hedvábné stezky, která láká investory z celého světa.

Její klíčovou složkou mají být právě vysokorychlostní dráhy. Ve svém oficiálním prohlášení to zmiňuje i vedení HyperloopTT. „Čína vede v počtu rychlodrah na světě, teď ale hledá ještě efektivnější vysokorychlostní řešení,“ tvrdí předseda společnosti Bibop Gresta. 

V plánu jsou dvě fáze

Projekt byl vyčíslen na 10 miliardu jüanů (skoro 33 miliard korun) a bude rozdělen do dvou fází. První, desetikilometrová část, spojí centrum Tchung-ženu s místním letištěm. Druhá bude pětkrát delší a doveze cestující k buddhistické hoře Fan-ťing-šan, která je populární turistickou destinací.

Hyperloop je omyl, mezi Prahou a Brnem by mohlo jezdit metro, tvrdí dopravní expert

Číst článek

HyperloopTT je kalifornská firma využívající vynálezu vysokorychlostního tunelu hyperloop, který v roce 2013 představil vizionář Elon Musk. Podle testů mají tyto přetlakové kapsle v podtlakových tunelech vyvinout rychlost přes 1000 km/h. K tomu je pohání speciální lineární indukční motory a kompresory.

Od zveřejnění Muskova konceptu se spekuluje nad místy, která jsou pro zkušební stavbu tohoto futuristického transportního systému nejvhodnější. Mimo Indie nebo západního pobřeží USA se mezi návrhy v minulosti objevila i střední Evropa, konkrétně spoj Praha-Bratislava-Brno.

bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme