Nezaměstnaný IT expert? Podezřelý. Po absolventech informatických oborů je velká poptávka

Doba se zrychluje, lidí na trhu práce je málo a tlak na vývoj stále novějších technologií roste. To je rovnice, kterou denně musí řešit skoro každá technologická firma. A proto začínají lovit nové talenty nejen z řad vysokoškoláků, ale taky ze středoškolských lavic.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmysl 4.0., umělá inteligence a automatizace. Tak zní hesla nové éry technologií (ilustrační foto)

Průmysl 4.0., umělá inteligence a automatizace. Tak zní hesla nové éry technologií (ilustrační foto) | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Teď momentálně studuju aplikovanou informatiku na VŠE (Vysoké škole ekonomické v Praze, pozn. red.) a v IBM už jsem vlastně svým čtvrtým rokem. Hned v prváku jsem nastoupila a šla jsem na tříměsíční neplacenou stáž,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletá Linette Manuel na dobu, kdy se přestěhovala z Moravy do Prahy a hned se začátkem školního roku začala pracovat pro nadnárodní korporaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na novou éru technologií připravují studenti? Příspěvek Terezy Beránkové

Potrvá to ještě rok, než i ona přebere tubus s vysokoškolským diplomem. O práci se ale bát nemusí. Jak sama říká, studium je pro ni spíš takový základní stavební kámen: „Škola je tady od toho, aby nám předala teoretický základ. Ten základ nějaký byl, ale rozhodně jsem tady dostala mnohem větší obnos informací k tomu, abych byla schopná provádět tu práci.“

Jenže nároky, které v oboru informačních technologií byly na studenty před deseti lety, jsou teď úplně jiné. A pokud se mladí lidé mají udržet v oboru, nesmí ani po škole zvolnit, říká Radiožurnálu vedoucí inovační laboratoře Watson Martin Švík.

Větší nároky

„My dnes potřebujeme lidi, kteří jsou mnohem agilnější, umí v mnohem více programovacích jazycích a jsou vlastně extrémně kreativní. Když se podívám zpátky, myslím si, že ten tlak na ně je mnohem větší, než co byl, protože se technologie extrémně posunuly dopředu,“ myslí si Švík a potvrzuje, že se v době rekordně nízké nezaměstnanosti se hledají takoví zaměstnanci obzvláště špatně.

4:30

‚Investice do budoucnosti.‘ Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců lákají studenty na placené stáže

Číst článek

„Nezaměstnaný IT expert, na toho nenarazíte. A když ano, tak je to podezřelé. Takže máme samozřejmě obrovský nedostatek lidí,“ doplňuje.

Z šetření Vysokého učení technického vyplynulo, že 62 procent tamních absolventů odchází hned po státnicích přímo do firem, objasňuje mluvčí univerzity Radana Kolčavová: „Obrovská poptávka je například po absolventech informatických oborů, kteří mají také nejvyšší nástupní platy. Velká část firem se proto snaží získat studenty už na škole, což způsobuje, že někteří z nich pak už nejsou schopni nebo nemají motivaci dokončit své studium.“

Už od střední školy

Firmy taky čím dál častěji pokukují po stále mladších talentech. Třeba právě IBM spustila takzvanou Laboratoř internetu věcí. Zapojují se do ní studenti třetích ročníků středních škol.

„Vymysleli silnici, která bude komunikovat s autem, takže když je mokro, tak automaticky dá tyhle informace autu a auto, které je samořiditelné, tak zpomalí. Měli jsme tam chytrý kávovar, kde jste si přes aplikaci ráno mohli připravit kávu, takže když přijdete do kuchyně, ta už je provoněná čerstvou připravenou kávou,“ popisuje vedoucí projektu Jan Louda, co přesně třeba mladá generace vymyslela a posléze i naprogramovala.

Právě takové projekty pak středoškolákům často slouží jako maturitní práce nebo rovnou otevřou cestu na univerzitu, když takový projekt předloží u přijímacích zkoušek.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme