Foto: Reuters

Mapy i grafy. Podívejte se, jak koronavirus dobyl svět

Jan Cibulka |

Čtěte dále

Na 170 tisíc nakažených, tisíce mrtvých, ale i více než desítky tisíc zotavených. Koronavirus se už objevil ve více než polovině zemí světa. Prohlédněte si pravidelně aktualizované statistiky epidemie.

Více než polovina světových zemí ohlásila své nakažené. Onemocnění má původ v Číně, podle Světové zdravotnické organizace se ale nyní ohnisko přesunulo do Evropy. Nejhůře jsou postižené Itálie a Španělsko.

Počty nakažených ukazuje následující mapa (čísla mají zpoždění přibližně 1 den):

Nejvíce nakažených na kontinentu hlásí Itálie, o řád menší počty pak evidují Španělsko, Francie a Německo.

Celková čísla

Celkem nakažených:

Celkem mrtvých:

Celkem zotavených:

Nárůst nakažených ve vybraných evropských státech ilustruje i následující graf nemocných a zemřelých.

Pokud ale chceme vědět, jakou dynamiku epidemie má, absolutní čísla v různě velkých státech nám příliš nepomohou. Pokud například srovnáme Francii s Itálií, můžeme dojít k závěru, že v první jmenované zemi se nic tak zásadního neděje. Jak ale vysvětluje John Burn-Murdoch z Financial Times , nástup epidemie není lineární, ale spíše exponenciální. Jednoduše řečeno, zpočátku nakažení postupně přibývají, jejich počty ale po čase prudce vystřelí.

Proto je lepší srovnávat státy právě prostřednictvím logaritmické stupnice, a navíc až od 100. nakaženého. Že se pak vývoj epidemie ve většině států vyvíjí podobně, naznačuje následující graf.

Všechny podobné grafy a projekce vývoje ale mají jednu zásadní vadu: spoléhají na čísla o počtech nakažených. Jenže ta mohou pokulhávat za realitou, okolo 80 % nakažených má jen lehké příznaky a řada z nich se vůbec nenechá testovat. A to pak může zamávat s každou statistikou, což vysvětluje vědecký novinář Petr Koubský v podcastu Vinohradská 12.

Přehrát

00:00 / 21:03


Aktuální dění okolo koronaviru:

Jan Cibulka