„Zpřísníme kontroly na hranicích se Slovenskem, ale také s Českem a Německem, a to tak, aby transporty z oblastí postižených kulhavkou a slintavkou nebyly vpuštěny do Polska,“ řekl premiér.
O vyhlášení mimořádné události požádala vládu regionální agrární komora Jihomoravského kraje kvůli riziku zavlečení onemocnění hospodářských zvířat ze Slovenska a Maďarska.
Kontroly vozů nad 3,5 tuny převážející zvířata, potraviny či krmiva se rozšíří i na hraniční přechod Halámky-Gmünd na jihu Čech, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Opatření přijímaná na hranicích jsou podle mikrobiologa Petra Lányho důležitá pro snížení pravděpodobnosti zavlečení nákazy, mnohem důležitější jsou ale podle něj opatření v chovech.
Auta musejí u vjezdu do kravína ve Šlapanicích projíždět přes dezinfekční koberec. Týká se to úplně všech vozidel – osobních, nákladních i traktorů, které vjíždí do areálu anebo z něj vyjíždí.
„Nebudeme je vpouštět do České republiky, je to jedno z nutných preventivních opatření,“ říká o kamionech s živými zvířaty ze Slovenska a Maďarska ministry zemědělství Marek Výborný.
Kamiony převážející jiné zboží, například nábytek nebo stavební materiál, mohou nadále využívat i další přechody. Kvůli riziku šíření nemoci bude ve čtvrtek ráno jednat ústřední nákazová komise.
„Virus SARS-CoV-2 pořád infikuje lidi, pomalu si mutuje. Není to tak, že by zmizel,“ zdůrazňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie.
Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
WHO pochválila egyptskou vládu a egyptský lid za snahy vymýtit malárii. Zároveň ale zdravotnické úřady upozornila, že je třeba „zůstat ve střehu“, aby se nákaza v budoucnu opět nerozšířila.
Jindřichovice (Sokolovsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Nemoc se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Nemoc není přenosná na člověka.
Podle odborníků se nyní nemoc mezi lidmi šíří výrazně méně než v předešlých týdnech, současné počty souvisejí s delší inkubační dobou, nemocní se mohli nakazit až před třemi týdny.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
Nových případů přibylo za týden 1044, proti předcházejícímu týdnu méně. „Na poklesu počtu infikovaných se pravděpodobně podílely dva dny volna, kdy nebylo školní vyučování,“ uvedla mluvčí SZÚ.
„Domníváme se, že důvodem je to, že v parcích klíšťata sají zejména na drobných hlodavcích a ptácích, kteří jsou zároveň skvělým zdrojem borelií,“ říká parazitolog Václav Hönig.
Od začátku roku eviduje Státní zdravotní ústav už 4253 nakažených černým kašlem. Čtvrtina z nich, 1151 nakažených, přibyla za poslední týden. Nákaza si vyžádala už druhou oběť, zemřela seniorka.
V prosinci 2023 se bakterie legionelly objevila na vysokoškolských kolejích Technické univerzity v Liberci. U studentky se nemoc projevila kašlem a horečkou, dosud má problémy s dýcháním.
„Lidé na palubě situaci berou s klidem,“ uvedla pro BBC 69letá Mary Deesová, která se výletu také účastnila. Cestující si podle ní krátili čas třeba u bazénu nebo v baru na lodi.
Podle hlavní hygieničky Svrčinové meziročně počet pozitivních testů vzrostl. „Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začal podzim a znovu se skládají kolektivy,“ vysvětlila.
Celkem bylo v Polsku do nemocnic přijato nejméně 160 osob nakažených legionellou, z čehož 107 pacientů bylo hospitalizováno v Rzeszówě, který je ohniskem infekce.
Na jihovýchodě Polska stoupl počet obětí a nakažených bakterií legionella. Šířením nákazy se zabývá krizový štáb a hygienici pátrají po jejím zdroji, který zatím zůstává neznámý.
Státní veterinární správa potvrdila nákazu africkým morem prasat u dalších dvou uhynulých divočáků. Od prosince byla nemoc potvrzena u 21 zvířat v této oblasti.
Podle Fakultní nemocnice Hradec Králové, která v souvislosti s případem poskytla péči 46 lidem s průjmovým onemocněním, šlo o netypický kmen Salmonely Thompson, který se vyskytuje zřídka.
Na mnoha místech v České republice hynou včelstva. Vůbec nejvyšší úhyn zatím zaznamenal Ústecký kraj, kde se ztráty vyšplhaly až k tisícům včel. Na vině je nemoc varroáza.