Tlusté myši hubnou. Čeští vědci na nich testují hormon, který léčí obezitu
Čeští vědci testují uměle vytvořený hormon, který by mohl léčit těžkou nadváhu. Zatím byli úspěšní při laboratorních pokusech na obézních myších a potkanech.
Hormon podle vědců nebude sloužit jako běžně dostupná pilulka na snížení váhy. Využívat by ho měli lékaři u případů obezity s dalšími zdravotními komplikacemi.
Čeští vědci slaví úspěch. Speciální kufřík nabízí neobvyklý zdroj elektřiny
Číst článek
Účinky hormonu popsala Radiožurnálu Lenka Maletínská z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. „Ten hormon pravděpodobně tlumí pocit hladu. Pokud těm myším indikujeme tenhle modifikovaný neuropeptid, tak snižují příjem potravy a následně potom i hmotnost,“ uvedla Maletínská.
Pokud by byla vyvinuta optimální molekula, mohl by mít hormon takový účinek na celý organismus. „Mezi lidskou a potkaní obezitou je spousta podobných znaků. Jeden z nich je v tom, že myši a potkany vykrmujeme vysokotukovou dietou, která je podobná lidské stravě s vysokým obsahem tuku,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu Maletínská.
Jako každá látka může mít i tato nepříznivé účinky. „Ten hormon se musí optimalizovat tak, aby se ty negativní účinky omezily,“ vysvětlila Maletínská. Podle ní obecně trvá vývoj léčiva takového typu deset let, může to být ale kratší i delší doba.