Kometa, kterou viděli neandrtálci, se naposledy vrací k Zemi. Pozorovatelná bude pouhým okem
C/2022 E3 (ZTF) 2022 jan.2 5.00 UT LRGB 45min 11" RASA QHY600 Michael Jäger pic.twitter.com/du6bSHJKRv
— Michael Jäger (@Komet123Jager) January 2, 2023
Už příští týden bychom na obloze měli vidět kometu, kterou naposledy spatřili neandrtálci. Ke Slunci se vrací po 50 tisících letech a k Zemi bude nejblíže začátkem února. „Pokud by všechno běželo tak, jak zatím vypadá, bude kometa na přelomu ledna a února na hranici pozorovatelnosti pouhým okem,“ vysvětluje expert Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Kometa byla objevena teprve vloni v březnu. Jak odborníci došli k závěru, že naposledy prolétla kolem Slunce v době neandrtálské?
Z oběhového snímku, který vznikl 2. března ve Spojených státech na observatoři Mount Palomar se nedá, kromě toho, že tam je tečka navíc prakticky nic usoudit. Ale od té doby kometu pozorujeme, měříme body na její dráze kolem Slunce a z toho už se dá dopočítat její dráhu ve Sluneční soustavě.
„Sázet na jasnost komety je někdy horší, než sázet na dostihového koně,“ říká vědec Pavel Suchan. Rozhovor si můžete poslechnout v audiozáznamu.
Kromě toho taky byly (tyto body - pozn. red.) dohledány zpátky v archivu robotických přehlídek dvou systémů dalekohledů ZTF a Pan-STARRS z listopadu, října, července 2021. Máme mnohem delší úsek, kdy ji máme zaznamenanou a z toho můžeme určit její dráhu.
Z výpočtů vyšla perioda dlouhá 47 500 roků. Zřejmě z toho také vyplývá, že tu není poprvé, ale že zde už byla minimálně v jednom návratu. Pravděpodobně tento bude její poslední.
Kometa se jmenuje C/2022 E3 ZTF. Proč nemá běžné jméno jako třeba Halleyova kometa?
Platí, že komety jsou pojmenovávány jako jediná tělesa po svém objeviteli. Ale dneska člověk nemá šanci soutěžit s robotickými systémy dalekohledů, takže najdete komety se jmény 2020 Neowise, Linear, nebo ZTF.
Vychází se právě z názvu robotické přehlídky, což je systém dalekohledů, který automaticky skenuje oblohu. V tomto případě se objevitelský systém jmenoval Zwicky Transient Facility, takže podle pravidel Mezinárodní astronomické unie je odborný název komety C/2022 E3 ZTF.
Jaká je pravděpodobnost, že ji při průletu kolem Země uvidíme pouhým okem?
Tipnul bych to padesát na padesát – sázet na jasnost komety je někdy horší, než sázet na dostihového koně. Kometa je velmi křehké těleso a záleží opravdu na mnoha okolnostech, jestli se uvolní víc materiálu, nebo naopak už je vypotřebovaná a nic uvolňovat nebude. A na tom záleží její jasnost.
Pokud by všechno běželo tak, jak zatím vypadá, bude kometa na přelomu ledna a února na hranici pozorovatelnosti pouhým okem.
To znamená, že když budeme v tmavém prostředí – ne ve městě, kde máme světelné znečištění – tak bychom měli mít šanci ji spatřit jako mlhavou hvězdičku nad Velkým vozem. V každém případě bude dobré mít s sebou aspoň triedr, protože vám ukáže chvost komety.
Jak často se na obloze vyskytují komety viditelné pouhým okem?
Během deseti let člověk uvidí dvě až tři. Naposledy byla v roce 2020 velmi dobře pozorovatelná kometa Neowise, která byla pod Velkým vozem. Pak to byly v roce 1996 a 1997 velmi jasné komety Hyakutake a Hale-Bobb Kometa.
Mezitím byla zase dlouhá mezera. Čili není to tak častý úkaz a na kometu viditelnou očima se každý těší.
Rozhovor si můžete poslechnout v audiozáznamu, který je nahoře v článku.