Nově objevený kvasar je jako 500 bilionů Sluncí. Podle vědců jde o nejrychleji rostoucí známou černou díru
Astronomové objevili neuvěřitelně jasný kvasar, který je dost možná nejjasnějším objektem ve vesmíru. Rekordman s černou dírou v srdci, který září tak oslnivě jako 500 bilionů Sluncí, se přitom dlouhá léta skrýval všem přímo na očích, napsala agentura AP.
Zatímco na snímcích kvasar připomíná pouhou tečku, ve skutečnosti se podle astronomů bude jednat o dost bouřlivé místo. Rotující plyn a další hmota z hvězd, které do sebe vtahuje černá díra, připomínají velkolepý kosmický hurikán.
„Tento kvasar je tím nejdivočejším místem ve známém vesmíru,“ uvedl vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature Astronomy Christian Wolf.
NASA odhalila led v kráteru u rovníku Marsu. Může být rozhodující pro budoucí mise na Mars
Číst článek
Astronomové s pomocí nových pozorování a počítačových modelů zjistili, že kvasar za rok pohltí ekvivalent 370 Sluncí – tedy zhruba jedno za den. „Jde o nejrychleji rostoucí doposud objevenou černou díru,“ uvedl Wolf, který působí na Australské národní univerzitě (ANU).
Kvasar, pojmenovaný J0529-4351, je od Země vzdálený 12 miliard světelných let. Evropská jižní observatoř (ESO) ho spatřila už v roce 1980, ale tehdy se předpokládalo, že jde o hvězdu. Jako kvasar – extrémně jasné a vzdálené těleso živené černou dírou – jej odborníci klasifikovali až v loňském roce, a to na základě pozorování z observatoří z Austrálie a chilské pouště Atacama.
„Překvapilo nás, že byl až doteď skrytý, když už známe zhruba milion méně zajímavých kvasarů. Doslova na nás celou dobu zíral,“ uvedl spoluautor studie a Wolfův kolega z ANU Christopher Onken.