Objev připomíná pověst o paní Cao, která údajně vládla Moche před 1700 lety. Její tvář byla zrekonstruována v roce 2017 pomocí 3D tisku na základě lebky starověké mumie.
Čtyřnohý plaz, pojmenovaný Gondwanax paraisensis, byl velký zhruba jako pes s dlouhým ocasem a vážil mezi třemi a šesti kilogramy. Pravděpodobně se pohyboval na území dnešní jižní Brazílie.
Známý mořeplavec Kryštof Kolumbus nepocházel z italského Janova. Tvrdí to dokumentární film odvysílaný v sobotu večer španělskou veřejnoprávní televizí TVE.
Výzkumníci zatím postup zkoušeli jen na tělech živých zvířat. Popisují ho jako vratný a opakovatelný. V současné době je průhlednost omezena pouze hloubkou, do které barvivo proniká.
Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Našli dosud neobjevenou hrobku, která je překvapila velikostí i možným stářím.
Astronomové s pomocí nových pozorování a počítačových modelů zjistili, že kvasar za rok pohltí ekvivalent 370 Sluncí. Pravděpodobně jde o nejjasnější objekt ve vesmíru.
Němečtí vědci našli kamenný val a pojmenovali ho Blinkerwall. Je možné, že pochází ještě z doby ledové. Nachází se zhruba 10 kilometrů od pobřeží u Reriku v Meklenbursku-Předním Pomořansku.
Výprava jako první v mayské oblasti propojila umělou inteligenci a neuronové sítě při ověřování digitálních dat z leteckého snímkování LiDAR. Účastníci expedice byli v Guatemale v oblasti Pelén.
„Pohřební komora je zdobená podle tehdejšího běžného zvyku pro významného hodnostáře, i když tento člověk byl úředník středního postavení,“ popisuje objev archeolog Ladislav Bareš.
Autoři studie tipují, že na pobřeží Atlantiku došlo k náhlé změně počasí, třeba nečekanému mrazu. Výzkum tak může pomoct i při ochraně včel – konkrétně při úvahách, jak je chránit před změnou klimatu.
Čtyřrozměrné modely tvrdých tkání? Dosud nevídané. Na Masarykově univerzitě už ale na jejich základě dělají první výzkumy. Co přesně to znamená? A co výzkum znamená pro lékařství?
Konkrétně archeologové objevili razidlo opatřené trnem, olověnou kovadlina a formu k odlévání stříbrných prutů. S tímto objevem by mohli vyhrát památkářskou cenu Patrimonium pro futuro.
„S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že bez vodíkových vazeb by nevznikl život na Zemi,“ říká vědec Pavel Hobza. Výpočty prováděli na superpočítači a laboratoř pro experiment hledali několik let.
Konzervátoři z newyorského Guggenheimova muzea při restaurování obrazu s názvem Le Moulin de la Galette od Pabla Picassa zjistili, že malba měla původně vypadat jinak.
„Pod zem vyšleme signál a podle jeho odrazu poznáme, co se pod povrchem skrývá. Na základě znalostí jsme schopni interpretovat, o co se jedná," říká archeolog.
Mexičtí vědci pojmenovali nový druh světlušky po oscarovém režisérovi Guillermu del Torovi. Entomologové z mexické z univerzity tak chtěli vzdát hold svému krajanovi, který má vášeň pro hmyz.
„Přijde mi to jako nález úžasného pokladu, bohatství, dalšího průhledu do minulosti,“ říká bioložka Pilátová. Zkamenělin se našly ve vrstvách časově zatím nejblíž celosvětové ekologické katastrofě.
Čeští vědci se podíleli na objevu vzácných protilátek blokujících koronavirus. Fungují proti všem doposud známým variantám. Objev přibližuje v reportáži Radiožurnálu vědec Daniel Růžek z Akademie věd.
Při překopu hráze a rekonstrukci výpusti dělníci zjistili, že dřevěné potrubí kvůli jeho velikosti a váze v hrázi zůstalo, dřívější technika si s ním neporadila.
Studie zkoumala fyzikální proces, při kterém se pevný čtvereček čokolády mění v hladkou emulzi. Autoři zjistili, že uvolňuje tukový film, který pokryje jazyk, a vytváří tak „hladký“ pocit v ústech.
Brněnští vědci zkoumali mořského žahavce a enzymy, které umožňují, aby svítil. Objev by mohl přispět k inovativnímu a především udržitelnému způsobu svícení.
Minerály podobné těm, které vědci našli v meteoritu, jiní experti uměle vytvořili v laboratořích v 80. letech. Vědci ze vzorku kosmického tělesa analyzují ještě třetí, potenciálně nový nerost.