Raketa Sojuz 2.1a zahájila cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Má trvat jen tři hodiny a pět minut
👩🚀 👨🚀 👨🚀 Three space travelers, including Kate Rubins of @NASA_Astronauts, launched aboard a Soyuz spacecraft on a two-orbit journey to @Space_Station.
— NASA (@NASA) October 14, 2020
Coming up (all times EDT):
4am: Rendezvous and docking
6am: Hatch opening and welcome
🔗 Watch: https://t.co/mzKW5uDsTi pic.twitter.com/4fumKpHiNM
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve středu úspěšně podle plánu v 7.45 SELČ odstartovala nosná raketa Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-17, na jejíž palubě jsou tři noví členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Internetový přenos ze startu vysílala ruská kosmická agentura Roskosmos. Let k orbitálnímu komplexu má trvat rekordně krátkou dobu, přes tři hodiny.
Novou polovinu posádky ISS budou tvořit americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov.
Trojice před odletem kvůli covidové pandemii setrvala přibližně měsíc v karanténě a byla několikrát testována na koronavirus, řekla před odletem podle agentury DPA mikrobioložka Rubinsová, která se na ISS vydává už podruhé. „Mezinárodní vesmírná stanice je pravděpodobně nejbezpečnějším místem,“ poznamenal Ryžikov s poukazem na pandemii.
Vesmírný manévr. Mezinárodní vesmírná stanice předešla možné srážce s odpadem
Číst článek
Podle serveru inSpace.ru je přistání plánováno na 10.52 SELČ, kdy se Sojuz MS-17 připojí k servisnímu modulu Rossvet. Let Sojuzu MS-17 by tak měl trvat tři hodiny a pět minut. Dosavadní letový rekord drží loď Sojuz MS-06, která v září 2017 vzdálenost Bajkonur-ISS urazila za pět hodin a 38 minut.
Lodě Sojuz začaly od roku 2013 létat s posádkami v rychlejším šestihodinovém režimu místo dřívějšího způsobu, při kterém cesta trvala dva dny. Od roku 2018 byl superrychlý tříhodinový režim úspěšně otestován na pěti nákladních lodích Progress.
Během pobytu na ISS budou účastníci mise provádět vědecké experimenty v biologii, biotechnologii či fyzice. Na nové kolegy na oběžné dráze ve výšce kolem 400 kilometrů nad povrchem Země čekají ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.