Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma zeměmi nejhorší za poslední roky.
Nový pokus o start vesmírné lodi Sojuz MS-25 s rusko—bělorusko—americkou posádkou se uskuteční v sobotu v podvečer místního času (13.36 SEČ), uvedl šéf ruské vesmírné agentury.
Fotografie indické mise z odvrácené strany Měsíce byly publikovány den poté, co ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že po nárazu do povrchu Měsíce ztratila modul Luna-25.
Od 13. srpna až do soboty Roskosmos hlásil bezproblémový průběh letu. Zda sobotní „nestandardní situace“ naruší harmonogram přistání nebo celkový průběh mise zatím není jasné.
„Luna pokračuje ve svém letu k přirozenému satelitu Země - všechny systémy na stanici fungují správně, komunikace s ní je stabilní,“ uvedl Roskosmos ve svém prohlášení zveřejněném na telegramu.
Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě.
Rusko plánuje vyslat na Měsíc modul s názvem Luna 25 v noci na pátek z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. V Rusku je to první takový projekt za posledních téměř 50 let.
Dispečeři museli odvolat výstup do kosmu. Přímý přenos NASA z ISS tehdy ukázal, jak ze zadní části kosmické lodi Sojuz do okolního prostoru tryskají bílé částečky připomínající sněhové vločky.
„Bohužel byl zabit jeden z našich spolubojovníků, voják speciálních jednotek, několik jich bylo zraněno,“ řekl poslanec ruské Státní dumy Žuravlev. Rogozina podle něj zranila střepina na zádech.
Na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se vydala raketa Sojuz MS-20 s dvěma ruskými a jedním americkým kosmonautem. Dříve běžná událost, která se od ruské invaze Ukrajiny stává více a více vzácnou.
„Zástupce obžaloby požádal soud, aby Safronova uznal vinným z vlastizrady a uložil mu trest 24 let odnětí svobody v nápravném zařízení s přísným režimem,“ citovala agentura z vyjádření soudu.
Podle agentury Reuters to naznačuje, že Moskva vážně uvažuje o opuštění Mezinárodní vesmírné stanice a o vlastním orbitálním komplexu, které již dříve oznámila.
Rusko s Íránem prohlubuje spolupráci po tom, co na něj byly kvůli invazi na Ukrajinu uvaleny sankce. Iránský satelit Chajjám má hlídat hranice a pomáhat zemědělství, západ se bojí špionáže.
Americké ministerstvo zahraničí oznámení o stažení označilo za politováníhodné. Vesmírná agentura NASA uvedla, že oficiální zpráva o ruském odstoupení od mezinárodního projektu nepřišla.
Italka Samantha Cristoforettiová během mise plnila spolu s kolegou různé úkoly - pracovali na robotickém rameni nebo vypustili desítku nanodružic, které slouží ke sběru radioelektronických dat.
Evropa se dlouhodobě soustředí na civilní výzkum kosmu, podle vesmírného experta Jeana-Jacquese Tortory ale konflikt na východě Evropy ukázal, že přišel čas na změnu.