Co se vařilo před 6000 lety
Přechod od lovu a sběru k zemědělství neproběhl naráz. Zbytky jídla z 6 000 let starého nádobí dokazují, že oba životní styly se vzájemně doplňovaly.
Tým archeologů z Dánska, Německa a Velké Británie analyzoval zbytky jídla ze 132 keramických nádob. Pocházejí z 15 různých nalezišť severní Evropy a jsou staré asi 6 000 let. Právě v té době začalo do oblasti pronikat zemědělství a objevovala se první domestikovaná zvířata i rostliny. Vědce proto zajímalo, jestli tehdejší potrava pocházela ze země, moře nebo sladkých vod. Výsledky izotopové analýzy dokazují, že kolem roku 4 000 před naším letopočtem se životní styl lovců-sběračů a zemědělců volně míchal.
Keramické nádoby z přímořských oblastí obsahovaly formu uhlíku, která se vyskytuje v mořských organismech. V některých z nich se navíc našly zbytky tuku, který se u rostlin a suchozemských organismů nevyskytuje. Nádoby ze vnitrozemí zase nesly známky toho, že se v nich vařily sladkovodní ryby. Současně se však v nádobách našly i stopy mléčných výrobků. Vyplývá z toho, že lidé už využívali produkty, které jim poskytovalo zemědělství, ale svůj jídelníček stále doplňovali rybolovem. Zemědělství, přestože se na scéně objevilo velmi rychle, tedy žádnou dramatickou změnu v oblasti stravování nepřineslo a přechod byl spíše pozvolný.
Zdroj: PNAS