Horko prospívá švestkám, oproti loňsku pěstitelé odhadují dvojnásobnou úrodu
Zatím opatrně, ale přece jen s optimismem vyhlíží pěstitelé z východní Moravy sklizeň švestek. Podle předběžných odhadů by mohla být až dvojnásobná ve srovnání s loňským rokem. Plodům se podařilo přečkat chladné a mokré jaro, většina porostů také unikla opakovaným krupobitím.
Jedním z největších pěstitelů slivoní na Zlínsku je likérka Rudolf Jelínek ve Vizovicích. V rámci obnovy historických sadů v okolí města už pěstuje několik druhů švestek na zhruba 50 hektarech. Podle obchodního ředitele Miroslava Motyčky vypadá úroda nadějně.
„Naštěstí se nestalo to, co loni, kdy nám část sadů v květnu přemrzla. Ovoce vypadá velmi dobře. Pakliže nepřijde jiná živelná pohroma, tak to vypadá, že letos bude úroda velmi dobrá. Pro nás není nejdůležitější jenom objem, ale to, abychom z toho objemu něco dostali. Z tohoto pohledu je ještě důležitější cukernatost ovoce. A v letošním roce to vypadá, že švestky dostanou opravdu dost cukru, a vypadá to, že by to z nich mělo téct,“ říká.
„Letos vykoupíme ovoce snad řádově dvakrát tolik, co v loňském roce. Plán výkupu určitě splníme bez problémů. V této chvíli vykupujeme třešně a meruňky a v obou těchto komoditách to vypadá na pohodové splnění plánu. Celkový plán máme přes 6 milionů kilogramů ovoce,“ doplňuje Motyčka.
Také zahrádkáři a drobní ovocnáři si letošní počasí - alespoň co se týká švestek - nemohou vynachválit. „Zdá se, že se v tomto regionu ukazuje dobrá úroda trnek,“ uvádí jednatel Českého zahrádkářského svazu v Holešově Stanislav Inquort.
„Odkvetly dobře, nebyly jarní mrazíky, a hlavně do nich trochu zapršelo. To potřebují, když kvetou. Alespoň takto to tady místní chválili, že bylo dobré, že do květů zapršelo, že se trnky snad urodí. A zdá se, že by teď mohla být dobrá úroda meruněk,“ podotýká.
Poměrně dobré zprávy zatím přicházejí také od rostlinolékařů. „Státní rostlinolékařská správa monitoruje každoročně nálety obaleče švestkového na feromonové lapače. V letošním roce se zatím jeví, že byly výskyty slabé, a co se týká aktuálního stavu chorob, tak v současné době se začíná vyskytovat rzivost slivoně, která způsobuje koncem srpna a začátkem září předčasný opad listů. Což má potom negativní vliv na přezimování stromu a vyzrávání letorostů,“ uzavírá s mírným varováním Zbyněk Mikel ze SRS Zlín.