Pražská zoo opět vrací do mongolské divočiny koně Převalského

Čtyři klisny v bednách dnes naloží chovatelé Zoo Praha do vojenského letounu CASA a odpoledne vystartují na osmnáctihodinový let. Cílem expedice je poušť Gobi, která je původním areálem výskytu posledního divoce žijícího druhu koně na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedávný transport čtyř koní Převalského do mongolské stepi se připravoval řadu měsíců

Nedávný transport čtyř koní Převalského do mongolské stepi se připravoval řadu měsíců | Foto: Zoo Praha

CASA vezla koně už minulý rok a v Mongolsku přistávala na betonovém letišti. Letošním cílem je ale jiná rezervace a jiné letiště v Bulganu, kde se musí piloti vypořádat s nezpevněnou ranvejí.

Letiště ale běžně přijímá dopravní letadla, a je tam dokonce i řídicí věž. V ní bude společně s mongolským navigátorem sedět i český voják.

V Bulganu chovatelé přeloží koně na korby ruských UVAZů, které je po nerovných cestách povezou 200 kilometrů do rezervace Tachin tal.

Koktejl proti únavě a stresu

Obnáší to ale hodiny a hodiny čekání v rozžhavené polopoušti a pro koně dlouhý pobyt v těsných a dusných bednách. Proto veterinář Roman Vodička namíchal kouzelný koktejl.

„Je to prevence, není to klinicky ověřené, ale používá se to a jsou známé jisté výsledky.“

Kůň Převalského v mongolské stepi | Foto: Ľubomír Smatana

Tím kouzelným koktejlem je feromonový roztok, který koně udržuje v klidu a tedy i při životě. Stres je může zabít.

Tentokrát bude cesta o něco kratší a cílová rezervace Takhin Tal je také o něco málo civilizovanější, protože právě tam se transportují koně nejčastěji. Letošní expedice pražské zoo splní své poslání v okamžiku, kdy jedna z klisen porodí v mongolské divočině první hříbě.

Kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, byl ve volné přírodě vyhuben na přelomu 60. a 70. let minulého století. Mimořádnou zásluhu na jeho zachování si může připsat právě Zoo Praha, která také vede i celosvětovou plemennou knihu těchto koní.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme