Původce Černé smrti nejspíš vymřel

Bakterie, která způsobila středověkou Černou smrt, nejspíše vymřela. Vyplývá to ze zkoumání DNA bakterií z londýnského masového hrobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nekróza ruky způsobená morovou nákazou

Nekróza ruky způsobená morovou nákazou | Foto: Public Health Image Library, Jack Poland

V letech 1347 až 1351 decimovala Evropu epidemie moru, která vešla do historie pod názvem Černá smrt. Předpokládá se, že jejím původcem byly bakterie Yersinia pestis, které přenášejí blechy žijící v srsti hlodavců a které jsou příčinou současných případů moru. Vyloučeny však nebyly ani bakterie antraxu, filoviry nebo nějaký neznámý a dnes již vymřelý patogen. Jistotu nyní přinesla práce německých, amerických a kanadských vědců. Z koster více než stovky lidí, kteří byli během epidemie pohřbeni do londýnského masového hrobu East Smithfield, získali vědci vzorky bakteriální DNA.

Bakterie Yersinia pestis | Foto: licence Public Domain, volné dílo

Jejich sekvenování odhalilo dvě zásadní věci. Zaprvé původcem Černé smrti byly bakterie Yersinia pestis. A za druhé šlo o skutečně „středověkou“ variantu, která se nepodobá žádnému z dosud popsaných kmenů morových bakterií. Je proto velmi pravděpodobné, že bakterie, která ve středověku způsobila děsivou epidemii Černé smrti, dnes už neexistuje.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme