Ryba, která přeladila vidění
Společný předek všech obratlovců pravděpodobně viděl v ultrafialové části světelného spektra. U mnoha druhů živočichů - včetně člověka - bylo během evoluce UV vidění nahrazeno vnímáním viditelné části spektra. Podle dosavadních studií se zdálo, že ryby si zachovaly původní typ vidění a vnímají UV světlo. Výjimku teď objevili vědci z americké Univerzity Emory.
Ryba tkaničnice (Lepidopus fitchi) místo UV světla vidí odstíny modrého viditelného světla, které s ultrafialovou oblastí těsně sousedí. Jak u ní došlo k takovému posunu, zajímalo evolučního genetika Shozo Yokoyamu, který se už 20 let zabývá evolucí zraku u obratlovců. Za pomoci genetického inženýrství a výpočetních modelů se jeho týmu podařilo zjistit, že u tkaničnice v proteinovém řetězci opsinu kvůli genové mutaci "vypadla" aminokyselina v pozici 86. Výpadky aminokyslin nejsou o nic neobvyklého a obvykle způsobí jen nepatrné změny. V tomto případě však zřejmě šlo o klíčovou aminokyselinu, která způsobila funkční změnu celého proteinu.
Tkaničnice žijí v hloubkách 25 až 100 metrů pod hladinou, kde je UV světlo méně intenzivní než viditelné, což vysvětluje, proč je pro ni posun ve vnímání světla výhodný. Vědci gen opsinu tkaničnice porovnali s genem další hlubinné ryby a zjistili, že její opsin je zcela normální. Rozdíl mezi oběma druhy si vysvětlují tím, že tento druh se vyplouvá krmit k hladině a za soumraku loví průsvitné korýše, kteří jsou lépe viditelní v UV světle.