Na dno Mariánského příkopu se lidé podívají po 51 letech
11 kilometrů. Tolik měří nejhlubší místo na planetě, kam se od roku 1960 už žádný člověk nepodíval. Mariánský příkop. Ne jeho dno se chystá potopit společník britského miliardáře a dobrodruha Richarda Bransona, který k tomuto účelu představil jednomístnou ponorku. Ta měří 5 a půl metru a onen společník - Chris Welsh - by se měl na dno příkopu podívat ještě letos.
Ponorka s názvem "Necker Nymph", která by měla po 51 letech znovu usednou na dno Mariánského příkopu, připomíná svým vzhledem stíhačku, je vyrobená z uhlíkových vláken a titanu. Podle Oldřicha Lukše ze Společnosti pro historii potápění České republiky se jedná o klasickou konstrukci současné doby:
Mise potopení batyskafu Necker Nymph na dno Mariánského příkopu. Téma pro Oldřicha Lukše ze Společnosti pro historii potápění ČR.
„Ponorka je vybavena klasickou kovovou koulí pro posádku, okolo které se nachází skelet. To usnadňuje hydrodynamický pohyb pod vodou, což umožní rychlejší pohyb.“
Za největší úskalí mise pak Lukš považuje faktor psychický. „Člověk bude v kokpitu jen sám se sebou. Bude sestupovat v absolutní tmě a bude vidět jenom tam, kam bude svítit kužel reflektoru. To je samo o sobě depresivní. Tlak ale nebude cítit,“dodal.
Princip balónu
Na dno Mariánského příkopu se už přitom lidé podívali. Bylo to v roce 1960. Na palubě batyskafu Trieste byl Jacques Piccard a Don Walsh. Podle Lukše ze Společnosti pro historii potápění České republiky byla tehdejší mise logickým vyústěním výzkumu a výroby batyskafů otce Jacquese Piccarda.
„August Piccard použil jako první princip balónu pod vodou. Jednalo se o balón plný benzínu, který byl umístěn jako plovák nad koulovitou kovanou konstrukcí batyskafu. Právě takový batyskaf byl použitý při onom legendárním sestupu,“ řekl Lukš Rádiu Česko.