Oceněný inovativní implantát mění léčbu artrózy zápěstí

Dioxinový filtr, inovativní převodovka pro větrné elektrárny nebo náhrada čelistního kloubu. Výrobci zmíněných českých výrobků za ně získali Cenu Inovace 2011. Hned se dvěma produkty se v soutěži prosadila společnost MEDIN z Nového města na Moravě, která vyrábí ortopedické náhrady a implantáty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortopedická klinika

Ortopedická klinika | Foto: Tomáš Adamec

Firma uspěla hlavně s implantátem zápěstního kloubu. MEDIN je jedinou společností v regionu střední a východní Evropy, která ho vyrábí. Náhrada z titanové slitiny a kobalt-chromu pomáhá hlavně lidem s artrózou zápěstí.

„Buď jsou fatálnější metody, kdy se vlastně znehybní celý kloub, a každý si může představit, jak je to pro člověka omezující. A nebo je možnost dát tam nějaký implantát a to je tento výrobek,“ říká šéf vývoje firmy Daniel Bodlák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Medek hovořil o implantátu se zástupci firmy MEDIN

Implantát je inovativní ve své modularitě. „To znamená, že umožňuje rozměrové řady a není, tak jako u některých jiných výrobků, z jednoho kusu. Ta vyšší modularita umožňuje pokrýt jednotlivé případy pacientů.“

Kvalita života pacienta se po voperování implantátu výrazně zlepší. Přestože má i nadále omezenou hybnost, oproti nehybnému zápěstí je to výrazná změna.

„Umožňuje to lepší návrat k původním funkcím. Ten člověk může normálně pracovat, žít. Jsou tam ale určitá omezení, nemůže třeba jezdit na kole downhill, to nejde. Mohlo by dojít k nějakému poškození, protože ten implantát na to není dimenzovaný,“ upozorňuje Bodlák.

Vývoj kloubní náhrady trval 3 roky a stál asi 10 milionů korun. „Spolupracovali na tom s námi ČVUT, katedra biomechaniky a první lékařská fakulta, první ortopedická klinika v Motole,“ říká ředitel firmy František Denk. Implantát, který stojí kolem 40 tisíc korun, už dostalo asi 80 pacientů.

Firma se už chystá náhrady zápěstního kloubu exportovat a začíná na Slovensku. „Vývoz je velice problematický, protože se musí získat certifikáty těch zemí, do kterých se vyváží. Ale připravujeme i Rusko, rádi bychom se dostali do zemí střední Evropy,“ prozrazuje Denk.

Ředitel firmy vidí ve vývoji a prodeji implantátu velký potenciál. Pokud budou výsledky klinických provedení stále tak úspěšné jako na počátku, stane se z něho dobrý artikl.

Tomáš Medek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme