Pád Megauploadu neomezil tok ilegálních souborů na internetu
Konec společnosti Megaupload nijak neomezil tok ilegálních dat na internetu. Ve chvíli, kdy americká FBI vypnula služby jednoho z největších úložišť, se sice snížil objem souborových přenosů o 2 až 3 procenta, o den později už ale bylo vše zpět na původní úrovni.
Nezávislý publicista Daniel Dočekal vysvětluje, že většina nelegálního souborového přenosu se zkrátka dostala jinam. V podstatě totiž existuje 6 až 8 velkých společností, které nabízejí podobné hostingové služby jako Megaupload.
„Vždy se nad tím objeví někdo další, kdo zprovozní podobnou službu jako je Megaupload, Putlocker nebo nakonec i české Ulož to, které sice nevyužívá tuto celosvětovou infrastrukturu, ale funguje podobným způsobem. Pokud zrušíte jednu z těchto služeb, tak její místo okamžitě zastoupí někdo další.“
Kontakty na lidi, kteří při zátahu proti úložišti Megaupload přišli o svá legálně nabytá data, pracovní dokumenty, rodinná videa či fotografie, začala na konci ledna sbírat katalánská Pirátská strana. Ve spolupráci s právníky a několika nevládními organizacemi chce podat hromadné stížnosti a žaloby proti postupu FBI v různých zemích.
Jak se po pádu Megauploadu změnil tok nelegálních dat, zjišťovala Alžběta Havlová
„Je trochu zarážející, že se vydali používat takovouto službu, která určitým způsobem od samého počátku trochu zaváněla malérem. Služeb pro firmy je tady dostatek, ale většina z nich je nějakým způsobem placených, takže možná právě tohle pozlátko, že je to zadarmo a té velikosti k tomu dostatečně přispělo,“ poznamenává Daniel Dočekal.
Lidé si kromě filmů a hudby nejčastěji stahují seriály, které u nás ještě neběží a dlouho se vysílat nebudou. Američtí tvůrci totiž většinou své stránky pro Evropu blokují. Respektive přehrávání videí.
„Je to nesmírně lákavé si moci stáhnout a podívat se na cokoli zadarmo. Z hlediska stažení to nakonec ani není nelegální, ale na druhou stranu toto přece není řešení. Pokud si svět neuvědomí, že přišel internet, změnily se podmínky, zmizely hranice pro šíření obsahu, vše lze šířit digitálně, tak budeme mít stále stejný problém. My se budeme chtít na něco dívat a oni nám to nebudou chtít pustit a to je absurdní.“
Krást se bude vždy
A to i přesto, že za to spousta lidí rozumně platit chce. Podle Dočekala je zkrátka pro některé velké producenty, vydavatele a tvůrce digitální svět stále problém.
„Na druhou stranu budou vždycky existovat lidé, kteří to budou nadále krást a budou si to nadále kopírovat, ale proč to vlastně řešíte? Když budete mít dostatek platících zákazníků, tak vás to minimum těch, kteří si to budou krást, nemusí zajímat, protože tuhle skupinu lidí nikdy neodstraníte. Nedokážete tohle eliminovat,“ tvrdí Dočekal.