SMS zprávy slaví dvacet let. Dnes se posílá 200 tisíc textovek za sekundu
Už dvacet let si lidé mezi sebou rozesílají textové zprávy po mobilu. Vůbec první z nich odeslal třetího prosince 1992 dvaadvacetiletý britský IT technik. Služba, která neměla v tehdejší době obdoby, ihned vyvolala zájem u tisíců lidí.
Vůbec v první SMS zprávě na světě stálo Merry Christmas, tedy veselé Vánoce, byť do Vánoc bylo ještě daleko.
Šlo jen o zkušební text, cílem bylo ověřit, že vůbec je možné poslat zprávu z počítače, která se objeví na mobilním telefonu.
Reportáž o zneužití textových zpráv podvodníky přináší z Jihlavy redaktorka ČRo Lucie Maxová
Jak píše britský Telegraph, původně mělo jít o způsob komunikace centrály s techniky. A v roce 1992 nikdo netušil, že jednoho dne se bude posílat přibližně 200 tisíc textovek každou sekundu, jako je tomu dnes.
Letos je to však poprvé, co zpomaluje růst poslaných SMS zpráv. Mohou za to alternativní komunikační kanály, které využívají neustálého připojení k internetu. Stále však jde o nejoblíbenější a nejrozšířenější způsob komunikace mezi lidmi.
Prosázel osm a půl tisíce
Textové zprávy však dokážou také řadě z nás přivodit i pořádné problémy. Podvodníci totiž mohou díky nim vylákat z obětí nemalé peníze.
Stalo se to i paní Lence z Jihlavy. Asi před měsícem jí přišlo několik podivných SMS zpráv. Zpočátku jim nevěnovala žádnou pozornost, zbystřila, až když ji zazvonil telefon.
„Pán se mi velice omlouval, že mě obtěžuje v tuhle dobu, že je sobota a víkend, že by potřeboval vědět určité informace ohledně té esemesky, která mi přišla. Byla jsem z toho trošku vyděšená,“ popisuje Lenka.
Muž jí ubezpečoval, že nejde o nic vážného. Že operátor omylem přesměroval jeho SMS na číslo paní Lenky a poprosil ji o přečtení nebo přeposlání zprávy. Po několika slibech a ujišťování, že opravdu o nic nejde, mu žena několik kódů z esemesky sdělila.
Podle policejního analytika Marina Vaněčka jsou podvodníci schopni lidi přes SMS zprávy okrást ne o tisíce, ale třeba i o půl milionu korun.
„Po měsíci mi přišlo vyúčtování, a to mě připravilo o osm a půl tisíce,“ říká. Paní Lenka se proto okamžitě pokusila s mužem znovu spojit, ale neúspěšně.
Z výpisu operátora pak zjistila, že muž prosázel peníze z jejího účtu na internetu. Tím, že neznámému muži přečetla nebo přeposlala esemesku, tak mu potvrdila kód, že může sázet.
„Šestkrát si prosázel mých osm a půl tisíce,“ dodává. Věcí se proto nyní zabývají policisté, kteří mají pro všechny jednu radu, totiž používat selský rozum a zamyslet se nad tím, o co ten člověk žádá.
Celý proces spočívá v tom, že obvykle je potřeba dva údaje, telefonní číslo a autorizační kód. „Tak jako PIN nikomu nesdělíte, zrovna bych já neodeslal nikomu žádný autorizační kód, byť by na něj měl nárok mnohokrát,“ vysvětluje jihlavský policejní analytik Martin Vaněček.