Virtuální operátoři přinesou levnější volání, v Česku se možná objeví už letos
Tuzemští provozovatelé mobilních sítí se zřejmě už brzy dostanou pod větší tlak konkurence. Pomoci by tomu mělo spuštění prvního virtuálního operátora, který se může na českém trhu podle serveru Mobil.cz objevit už letos. Česko je jedinou zemí EU, kde virtuální operátoři zatím nejsou.
Vstup virtuálního operátora na trh zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Zájem o nabízení mobilních služeb pod některým ze stávajících operátorů už ale projevilo například vydavatelství Ringier, kabelová společnost UPC nebo obchodní řetězec Tesco.
„Pravděpodobnost, že se virtuální operátoři objeví, je momentálně velmi vysoká. Už jen proto, jak je postaven trh. S chystanou aukcí kmitočtů pro sítě čtvrté generace přijde pro operátory jakási povinnost do nových sítí pustit virtuální operátory,“ vysvětluje Luděk Vokáč ze serveru Mobil.cz.
O možném příchodu virtuálních operátorů diskutoval redaktor serveru Mobil.cz Luděk Vokáč a člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý
Důvodem je i to, že se současní mobilní operátoři bojí nové konkurence. Zájem o čtvrtou licenci na provoz klasické mobilní sítě nedávno projevila finanční skupina PPF Petra Kellnera.
„Samotní operátoři mají motivaci pustit virtuální operátory do své sítě třeba dříve, aby se případně připravili na nástup konkurence a aby si s nimi vyjednali pro ně zajímavější kontrakty, než když přijde čtvrtý hráč na trh a ten bude tlačit na ceny agresivněji,“ říká Vokáč.
Poslední země EU bez virtuálního operátora
Člen rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřej Malý je ale k rychlému nástupu virtuálních operátorů na trh skeptičtější. „Dokud to na vlastní oči neuvidím, tak tomu v žádném případě neuvěřím. Od roku 2006 tady probíhalo několik vyjednávání zájemců o virtuálního operátora s velkými síťovými operátory a žádné z nich doteď nedospělo k uspokojivému konci,“ upozorňuje radní.
Virtuální operátor nemá vlastní mobilní síť, vysílače ani licenci. Služby jako volání nebo data nakupuje ve velkém od klasického mobilního operátora a přeprodává je běžným zákazníkům. Nabízí je pod svou hlavičkou, má vlastní tarify, SIM karty i reklamní kampaně. V Česku zatím takový operátor není, v zahraničí jsou běžné.
Podobně fungují šedí operátoři, kteří však přeprodávají zákazníkům služby bez vědomí operátora nebo jen s jeho tichou tolerancí.
Česká republika je jediným státem Evropské unie, kde dosud žádný virtuální operátor neexistuje. A dokonce i jedním z posledních států v celé Evropě.
„Když stát v minulosti rozděloval frekvence, do podmínek získání frekvencí nedal téměř nic jiného podstatného kromě ceny. Pokud operátoři nejsou k něčemu donuceni, tak to nedělají. Druhá věc je, že ČTÚ nebyl v minulosti příliš aktivní co se týče sledování trhu, takže něco ad hoc operátorům nařídit nemohl. To se teď mění,“ slibuje Malý.
„Telekomunikační úřad teď analyzuje trh mobilní komunikace, a pokud zjistí, že na trhu není dostatečná konkurence, tak může nařídit operátorům například pustit virtuály do sítě. Proces běží úplně nezávisle na aukci,“ vysvětluje člen rady telekomunikačního úřadu.
Podle něj by měl vstup virtuálního operátora vést ke snížení cen. Otázkou je zatím to, na jakou skupinu zákazníků se nový operátor zaměří. V zahraničí se nejčastěji orientují například na zákazníky obchodních řetězců, ale třeba i fanoušky sportovních klubů. Někteří bojují o klienty nízkou cenou, jiní zase doplňkovými službami.