Na noční obloze můžete vidět svítící oblaka. Je to unikátní jev
Na noční obloze můžete v těchto dnech vidět svítící oblaka. Musíte mít ale trochu štěstí. Doba pozorování tohoto mimořádného jevu je večer mezi desátou a půlnocí nebo ráno mezi druhou a čtvrtou hodinou, nejlépe s dobrým výhledem k severu.
Svítící oblaka složená z miniaturních ledových krystalků nejsou jevem astronomickým, ale spíše meteorologickým. Zvláštní jsou hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že se na rozdíl od běžných mračen objevují ve vysoké výšce.
„Mraky jsou skoro 80 kilometrů nad zemí, což je prakticky na rozhraní atmosféry a kosmického prostoru. Normální oblaka, která vídáme běžně na obloze, jsou ve výšce okolo 10 kilometrů,“ upřesnil odborný pracovník na Štefánikově hvězdárně v Praze Martin Fuchs.
Odborný pracovník na Štefánikově hvězdárně v Praze Martin Fuchs ve Světě o desáté
Druhou zvláštností je pak to, že svítící oblaka jsou vidět v noci. „Tato vysoká mračna vidíme v noci osvícená z oblastí, kde je polární den. Vidíme je nad severním obzorem, svítí nám na ně sluníčko, které osvětluje severní polární kruh. Takže vidíme tato oblaka osvícená, ačkoli my už máme noc,“ vysvětlil Fuchs.
Úkaz je ale velmi vzácný. „Musím se přiznat, že jsem je ještě neviděl, ačkoli oblohu relativně sleduji. Není to věc, která je k vidění každý den. Je to díl náhody, musí dojít ke konstelaci toho, že mračna nad póly jsou, a průzračné oblohy na stovkách kilometrů, přes které se díváme,“ dodal Fuchs.