Herman ani Marksová ve sněmovně neusednou. Poslanecké lavice musí opustit i Semelová
Patří k významným politickým tvářím nebo jsou ministry současné vlády, poslanecký mandát ale nezískali. Kdo zůstal před branami do Poslanecké sněmovny? Do dolní komory se nedostali ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL nebo ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Poslanecký mandát pak na pražské kandidátce KSČM neobhájila Marta Semelová.
Z kandidujících členů vlády nezískala mandát ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která vedla kandidátku v Libereckém kraji. Sociální demokraté totiž v kraji nemají jediný poslanecký mandát.
'Kroužkový specialista' Benda usedne znovu ve sněmovně. Křeslo dlouho neměl jisté
Číst článek
Ve sněmovně neusedne ani ministr kultury Daniel Herman, který vedl kandidátku v Praze.
V metropoli ho díky preferenčním hlasům přeskočil starosta Prahy 7 Jan Čižinský z KDU-ČSL. Získal přes 6700 preferenčních hlasů, tedy o zhruba 500 víc než Herman.
Do dolní komory se nedostal ani sociální demokrat Jan Mládek, který byl do letošního února ministrem průmyslu a obchodu.
Kdo mandáty obhájil?
Své sněmovní mandáty naopak obhájili ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL a předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ve sněmovně se opět objeví také ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD i jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec. Poslancem zůstal i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Ve sněmovně nově zasedne dosavadní ministr dopravy Dan Ťok z ANO. Mandát získala i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO a její stranický kolega, ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Poslancem zůstává ministr obrany Martin Stropnický z ANO i jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec. Ve sněmovně opět zasedne i bývalý ministr financí a předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš.
Někteří politici se vracejí
Do Parlamentu se pak vrací třeba Alena Gajdůšková z ČSSD, která byla dříve první místopředsedkyní Senátu. Nyní získala mandát poslanecký.
Novináři za dveřmi i povolební párty. iROZHLAS.cz nabízí virtuální prohlídku volebních štábů
Číst článek
Gajdůšková na kandidátce ve Zlínském kraji figurovala na druhém místě, díky 1766 preferenčním hlasům však předskočila lídra a dosavadního poslance Antonína Seďu.
Na vrcholnou politickou scénu se vrací také bývalý brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD. Kandidoval ze šestého místa, díky preferenčním hlasům se ale do sněmovny dostal z druhého místa.
Onderka tak přeskočil Romana Sklenáka, dosud předseda poslaneckého klubu ČSSD. Poslanecký mandát mu utekl o 70 preferenčních hlasů. Onderka jich získal 3098, Sklenák 3028.
Z posledního místa na kandidátce hnutí Starostové a nezávislí v Libereckém kraji se na první vyhoupl Martin Půta. Hejtman Libereckého kraje je obviněn z korupce a zneužití pravomoci.
Budoucí poslanci mají i jiné funkce
Někteří noví poslanci přitom mají ještě jiné funkce. Místopředseda STAN Vít Rakušan zůstane po vstupu do sněmovny starostou Kolína. Na funkci krajského náměstka chce nejpozději do konce roku rezignovat.
Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, který byl zvolen poslancem za hnutí ANO, si zřejmě i nadále ponechá také funkci hejtmana. Obě místa zastával také dosud, zda však zůstane prvním mužem v kraji i po těchto parlamentních volbách, se dosud jasně nevyjádřil.
Majitel největší české textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý se za hnutí ANO díky preferenčním hlasům stal poslancem za Královéhradecký kraj. Senátorský mandát mu tím zanikne. V senátním obvodu Trutnov se tak budou muset konat doplňovací volby.