Většina náhradních dílů na motocykly jawa se vyrábí v Turecku. Lidé tam znovuobjevují jejich kouzlo
Příznivci starých motocyklů jawa dnes používají náhradní díly dovezené z Turecka. Tam totiž česká značka po dlouhá desetiletí kralovala. Od devadesátých let ji ale vytlačila konkurence. Turci dnes kouzlo starých jaw znovu objevují a po celé zemi mají několik jawa klubů. Stovky českých motorek se sjíždějí na tureckých jawa-srazech. Nadšenci hledají staré stroje v zapadlých vesnicích, na dvorcích i v chlévech.
Po dlouhém spánku se jí nechce, ale nakonec si jako každá dá říct a tak i dva válce Aliho lásky se nakonec dávají do pohybu. Aliho prý úplně nejvíc fascinuje právě zvuk jawáckého dvoudobého motoru a také krásné oblé tvary ze šedesátých let. Začíná sezóna a Ali říká, že už je natěšený, až vyjede s kamarády na jawách na výlet.
Motocykl jawa se stává v Turecku rodinným dědictvím. I takový vztah mají dnes Turci k oblíbeným starým československým strojům. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka
Teď do toho spustil ještě muezzin a máme tady krásnou symfonii tureckého města Bursa, kde má třicetiletý Ali Güneş v suterénu svého domu dílnu.
Ptám se ho, jestli je tahle vínová kráska jeho favoritkou: „Všechny moje motorky jsou mi stejně milé. Jawy moc miluju. Jsme tady v Turecku moc vděční českým inženýrům, že takové motocykly sestrojili.“
Ali se opravám starých jaw věnuje profesionálně. V dílně má několik kousků, které čekají na jeho láskyplnou renovaci. „Tady v Burse asi 10 jawistů. Jsme kamarádi. Přátelství přes jawu je totiž strašně silné a opravdu drží,“ řekl Radiožurnálu.
Jdeme s Alim do dílny. Tady nejen restauruje motocykly, ale vyrábí na ně také náhradní díly. Teď mi ukazuje, jak z plechu vytepává typickou oblou masku čelního světlometu na jawu panelku.
Deset telefonátů denně kvůli motorce
A dozvídám se, že bez Aliho výroby v téhle garáži by se neobešli ani mnozí čeští jawisté: „Vyrábím skoro všechny náhradní díly, kromě motoru. Dokážu vyrobit devadesát procent dílů. Dělám tady reflektory, řídítka, brzdy, páky, chromované výfuky, sedla. Skoro všechno posílám do České republiky.“
'Ta věc je prostě nesmrtelná.' Stovky motorkářů vyjely na Jawách na zimní sraz do Jizbic
Číst článek
Jé se v turečtině vyslovuje jako žé, takže z jawy je tady samozřejmě žava. No a turečtina má výraz i pro jawistu: žavadži.
Teď přichází na kus řeči další místní žavadži, Aliho kamarád Sait. Ali mu jednu jawu zrenovoval. „Když jsem byl mladý, tak jsem si jawu nemohl dovolit, neměl jsem na ni peníze. Tak jsem si jednu pořídil aspoň teď na stará kolena,“ vysvětlil Sait.
Ali říká, že v posledních letech jsou staré jawy znovu vyhledávané: „Denně mi deset lidí volá, jestli nemám na prodej nějakou zrekonstruovanou jawu, nebo že by chtěli zrekonstruovat tu jejich.“
Podle Saita si teď Turci starých jaw nesmírně váží: „Jsou lidé, kteří si jawu nechávají jako rodinné dědictví. Za velké peníze si ji nechají zrestaurovat, ale tu jawu po dědovi by za nic na světě neprodali. Tihle lidé mají morálku.“
A když si chtějí dát Ali se Saitem tureckou kávičku, tak si k tomu nastartují jednu jawu. Takhle prý mají úplně největší pohodu.