Hodžu už adoruje jen starší generace, říká albánský student. Diktátorův dům se změnil v muzeum
Je to už 75 let, co se malá země na jihu Evropy vydala na cestu k reálnému komunismu. Albánie se v roce 1944 zbavila italské okupace a vůdce partyzánů Enver Hodža se stal vůdcem státu. Albánie pak byla jedinou oficiálně ateistickou zemí. Krutý komunistický režim přivedl zemi téměř k bankrotu. Přesto dodnes na diktátora Hodžu v Albánii vzpomíná hlavně starší generace. Ve městě Gjirokastra na jihu Albánie je dokonce otevřený rodný dům Envera Hodži.
Jona Kaciová, průvodkyně v Etnografickém muzeu v Gjirokastře, ochotně ukazuje světnici, ve které se Enver Hodža v roce 1908 údajně narodil. Nejsou v ní žádné židle, jen na zemi koberce kolem nízkého stolu uprostřed. Kolem stěn jsou lehátka.
Z původního vybavení zbyly jen stojací hodiny a pléd Hodžovy matky. Jiný nábytek strávil požár, který dům zachvátil, když bylo budoucímu paranoidnímu diktátorovi osm let. S rodinou pak bydlel u svého strýce, který byl movitější než jeho otec, drobný obchodník.
Dnes je podle paní Kaciové dům mnohem větší, než býval za Hodžova dětství.
„Dozvěděli jsme se od sousedů a architektů, kteří tu byli, že původní dům měl jen 70 metrů čtverečních. Když dům v roce 1963 zrekonstruovali, měl přes 300 metrů. Udělali to proto, aby vznikl dojem, že Hodža patřil k bohatší vrstvě. On ale vzešel ze střední třídy,“ vysvětluje Radiožurnálu průvodkyně.
Různí návštěvníci reagují podle Kaciové různě na fakt, že nynější etnografické muzeum v Gjirokastře sídlí v bývalém Hodžově domě. Hlavně Němci, když vidí fotografii Envera Hodži, o něm nechtějí vůbec mluvit, nebo si dokonce návštěvu muzea rozmyslí. Jiní jsou Číňané. Když přijdou, zajímá je jen a jen Hodža. Nechtějí nic vědět o tom, jak se v 19. století žilo.
Kariol Kotroci, student ekonomie, který na ulici před domem prodává pohlednice a komunistická vyznamenání, potvrzuje, že jen starší generace v Albánii ještě komunistického diktátora adoruje.
Mladá generace už ho nemá ráda. Ví, že zemi uvrhl do hospodářské krize a byl strůjcem většiny problémů, se kterými se Albánie dnes potýká. Země je sice členem NATO, ale vidina členství v Evropské unii je jí ještě na roky vzdálená.