Na protivládní demonstraci v Albánii policie použila slzný plyn, opozice chce vládu dotlačit k rezignaci
Protivládní demonstranti v albánské metropoli Tiraně se střetli s policií. Do ulic v sobotu znovu vyšly tisíce lidí. Několik protestujících bylo zraněných, včetně jednoho z opozičních lídrů. Demonstranti už tři měsíce požadují demisi levicového premiéra Ediho Ramy. Opozice ho viní z korupce, volebních podvodů a napojení na organizovaný zločin.
Střet tisíců protivládních stoupenců s policií: albánská opozice požaduje demisi vlády a předčasné volby
Číst článek
Demonstranti házeli na úřad vlády v Tiraně dělobuchy, Molotovovy koktejly a další předměty. S policisty se přetahovali o kovové zábrany. Když někteří protestující prorazili kordon, policie proti nim použila slzný plyn.
„Protestujeme, protože nemáme práci. Je to vláda kriminálníků, zlodějů a korupčníků. Soudy a policie nefungují. Nikam nesměřujeme, stát je k ničemu. Bůh nás chraň,“ řekl jeden z demonstrantů.
Budování demokracie?
Po ukončení násilností volají albánský prezident i americká ambasáda. Opoziční lídr Lulzim Basha ale vyzval k pokračování rozhodné bitvy proti vládě. Jeho strana se i přes výzvy ze zahraničí chystá bojkotovat červnové komunální volby.
Prezident Ilir Meta protestující požádal, aby své požadavky prosazovali pokojně. Ministr vnitra Sander Lleshaj pak na twitteru násilnosti odsoudil. „Demokracie se nedá vybudovat s Molotovoými koktejly v ruce,“ napsal Lleshaj.
Demonstranti se snažili násilím dostat do budovy albánského premiéra. Policie použila slzný plyn
Číst článek
Lídr opoziční středopravé Demokratické strany Lulzim Basha příznivce vyzval, aby v demonstracích dál pokračovali, dokud vláda jejich požadavky nesplní.
Opozice chce vládu dotlačit k rezignaci i tím, že její zástupci od února demonstrativně nevykonávají své poslanecké mandáty. Taktika zablokování zákonodárného sboru ale velký úspěch nemá. Socialistická strana totiž disponuje ve 140členném parlamentu nadpoloviční většinou 74 křesel.
Nynější obviňování vlády a vládnoucí strany opozicí ze spojení s organizovaným zločinem není v Albánii ničím neobvyklým. Stejnými obviněními častovali socialisté demokraty, když ti byli u moci, než utrpěli drtivou porážku v parlamentních volbách v roce 2013.