Surikaty mají konkurenci. V táborské zoo se zabydlují kolonoci, málo známé hravé šelmičky

Mají hustou, měkkou a načechranou srst. Jejich kožešina je proto hodně ceněná, využívá se jako módní doplněk a vyrábí se z ní i chlupy do malířských štětců. V zoologických zahradách se kolonoci, málo známé hravé šelmičky, objevují jen výjimečně, protože se špatně rozmnožuji. Tři samice jsou teď ale k vidění v Zoo Tábor.

Tábor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolonok

Kolonok | Zdroj: Shutterstock

„Jsou hezky zbarvené, mají zlato-zrzavou srst. Jsou roztomilé, mají moc hezký obličej, ale je s nimi taková malá potíž – když je naštvete, tak vylučují smradlavé sekrety. Navíc mají i ostré zoubky,“ popisuje ošetřovatelka Michaela Hodková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do výběhu kolonoků se v Zoo Tábor podíval Jan Kopřiva

Jako potravu dostávají noví obyvatelé táborské zoo kuřata, myši a křečky. „Dále se mohou krmit ovocem, rybami, hmyzem, vajíčky,“ dodává ošetřovatelka.

U výběhu s kolonoky je prakticky stále plno. Až z Děčína se na ně přijela podívat paní Hana. „Manžel ho chtěl vyfotit, ale má ho po kouskách,“ směje se.

S kolonoky se podle ředitele Zoo Tábor Evžena Korce v českých zahradách běžně nesetkáme. „Musím říct, že sám jsem kolonoky dlouho neznal, není to běžně chovaný druh. Je jen málo zoologických zahrad, které je mají. Jsou milí a hlavně i velice návštěvnicky atraktivní. Myslím, že podobně jako surikaty by mohli být oblíbení u dětí,“ komentuje.

Pokud byste chtěli kolonoka pozorovat ve volné přírodě, museli byste zamířit až do severní nebo východní Asie.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme