Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky
V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy. Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry. Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku.
Několik míst v centru Prahy v příštích dnech rozezní duchovní hudba. Stejně jako v minulém roce je v kostele svatých Šimona a Judy na programu dílo Josefa Sebastiana Bacha, jeho kantáty zde zazní 29. března.
V Rudolfinu Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 odehraje a odezpívá 27. března Händelův opus Mesiáš a v Obecním domě zazní 27. a 28. března oratorium Sabat mater od Antonína Dvořáka v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.
Mezi nejpřitažlivější trhy patří ty na Staroměstském náměstí, kde je letos 100 stánků. Každý den zde program doplňuje také vystoupení folklorních souborů. V sobotu začaly také trhy na Kampě s doprovodným programem a dílnami.
Kompletní program najdou návštěvníci na webu Velikonoce v Praze.
Jarmark v Klementinu
Ve středu 28. března nabídne velikonoční dekorace také jarmark na nádvoří Klementina. Jarmark s předváděním řemesel je do 15. dubna také na Náměstí u svatého Jiří na Pražském hradě.
Za velikonočním sortimentem je možné v Praze vyrazit na náměstí Republiky, Václavské náměstí nebo náměstí Míru. Na Velikonoční pondělí se v parku u Libeňského mostu uskuteční jarmark, který malým i velkým přiblíží dávné zvyky a tradice pohanských Velikonoc.
Tvůrčí dílny
Do příprav Velikonoc bude možné se i aktivně zapojit. Dnes a v sobotu 31. března je možné vyzkoušet tradiční umělecké techniky nebo uplést si na Velikonoční pondělí pomlázku v Muzeu hlavního města. Na Bílou sobotu, tedy 31. března, je i v Národopisném muzeu na Smíchově připraven program pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou u pletení pomlázek a zdobení kraslic dozvědět, jak tradice a zvyky vznikly. Rukodělné dílny, pohádky pro děti a velikonoční výstava jsou do 1. dubna také v Písecké bráně nedaleko Pražského hradu.
K jarním tradicím patří i vynášení Morany. To bylo plánované na neděli 25. března v Archeologickém parku v Liboci. Velikonoční rodinné odpoledne bylo v neděli také v Michnově paláci Tyršova domu na Újezdě a v parku Kampa, kde vystoupí folklorní soubory. V pondělí 26. března náměstí Míru nabídne program zaměřený na děti. Mohou se těšit na divadelní představení i výtvarné dílny.
Poněkud netradičně budou slavit Velikonoce v Muzeu Karla Zemana na Malé Straně. Zde na návštěvníky čekají pravěké Velikonoce, možnost nahlédnout do animovaného filmu a natočit si vlastní krátký film, děti si mohou nabarvit velikonoční vajíčko dle své fantazie a na pátek 30. března je připravena na nedaleké Kampě honba za dinosauřím vejcem.
Oslavit Velikonoce je možné také s dnešními zvířaty. V zoologické zahradě na Velikonoční pondělí ošetřovatelé předají zvířatům drobné velikonoční dárky i pomlázky, vše doprovodí komentovaná krmení.