Mladí v Keni nebo Mexiku vidí svou budoucnost lépe než Švédové či Němci

Mladí lidé v chudších zemích na jihu jsou větší optimisté než ti z bohatého severu. Ukázal to průzkum agentury IPSOS pro nadaci manželů Gatesových. Autoři studie oslovili víc než sedm tisíc lidí ve věku od 12 do 17 let z 15 zemí jako například Indie, Čína, Keňa, Mexiko, Francie a Švédsko. A zjistili, že ti v rozvojových zemích vidí svou budoucnost lépe.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastné dítě v Africe (ilustrační foto)

Šťastné dítě v Africe (ilustrační foto) | Foto: Ian Ingalula | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Optimisticky své vyhlídky vidí víc než 95 % mladých Keňanů, přes 90 procent se statistika přehoupla i v Mexiku, Číně, Nigérii a Indii.

V Německu je to 78 %, kolem tří čtvrtin v Austrálii a Británii, ve Francii a Švédsku dokonce jen asi dvě třetiny mladých s tím, že vůbec nejhůř na tom bylo právě Švédsko.

1:41

Mileniálové mají hezké vztahy s rodiči. Nejdůležitější je pro ně zdraví, rodina a zajímavá práce

Číst článek

Jak britskému listu The Guardian řekl profesor Alex Awiti z univerzity v pákistánském Karáčí, je to hlavně proto, že si mladí v rozvojových zemích uvědomují, že jejich hlas něco znamená.

Dánský sociolog Michael Birkjaer z ústavu Happiness Research Institute menší optimismus u mladých Evropanů vysvětluje vlivy hospodářské krize, která výrazně dopadla na atmosféru v době, kdy se formovala dnešní generace mladých Evropanů.

Birkjaer k tomu přidává fenomén, jenž nazývá „syndrom osamělosti“. Mladí v Evropě podle něj vyrůstají v atmosféře, kdy všude kolem sebe slyší, že takzvaní mileniálové - tedy lidé dospívající po roce 2000 - jsou zaplavení zprávami, že jsou první generací, která se nebude mít lépe než jejich rodiče.

V rozvojových zemích to kvůli nižší životní úrovni předchozích generací nehrozí. Největší starosti mladým lidem dělá podle výzkumu vzdělání, nezaměstnanost a bezpečí.

V Austrálii, Saúdské Arábii a Indonésii čtvrtina dotázaných zmínila negativní dopad sociálních sítí, skoro polovina Číňanů zmínila negativní dopady životního prostředí.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme