Mladí v Keni nebo Mexiku vidí svou budoucnost lépe než Švédové či Němci
Mladí lidé v chudších zemích na jihu jsou větší optimisté než ti z bohatého severu. Ukázal to průzkum agentury IPSOS pro nadaci manželů Gatesových. Autoři studie oslovili víc než sedm tisíc lidí ve věku od 12 do 17 let z 15 zemí jako například Indie, Čína, Keňa, Mexiko, Francie a Švédsko. A zjistili, že ti v rozvojových zemích vidí svou budoucnost lépe.
Optimisticky své vyhlídky vidí víc než 95 % mladých Keňanů, přes 90 procent se statistika přehoupla i v Mexiku, Číně, Nigérii a Indii.
V Německu je to 78 %, kolem tří čtvrtin v Austrálii a Británii, ve Francii a Švédsku dokonce jen asi dvě třetiny mladých s tím, že vůbec nejhůř na tom bylo právě Švédsko.
Mileniálové mají hezké vztahy s rodiči. Nejdůležitější je pro ně zdraví, rodina a zajímavá práce
Číst článek
Jak britskému listu The Guardian řekl profesor Alex Awiti z univerzity v pákistánském Karáčí, je to hlavně proto, že si mladí v rozvojových zemích uvědomují, že jejich hlas něco znamená.
Dánský sociolog Michael Birkjaer z ústavu Happiness Research Institute menší optimismus u mladých Evropanů vysvětluje vlivy hospodářské krize, která výrazně dopadla na atmosféru v době, kdy se formovala dnešní generace mladých Evropanů.
Birkjaer k tomu přidává fenomén, jenž nazývá „syndrom osamělosti“. Mladí v Evropě podle něj vyrůstají v atmosféře, kdy všude kolem sebe slyší, že takzvaní mileniálové - tedy lidé dospívající po roce 2000 - jsou zaplavení zprávami, že jsou první generací, která se nebude mít lépe než jejich rodiče.
V rozvojových zemích to kvůli nižší životní úrovni předchozích generací nehrozí. Největší starosti mladým lidem dělá podle výzkumu vzdělání, nezaměstnanost a bezpečí.
V Austrálii, Saúdské Arábii a Indonésii čtvrtina dotázaných zmínila negativní dopad sociálních sítí, skoro polovina Číňanů zmínila negativní dopady životního prostředí.