Bulharsko je nejchudší zemí Evropské unie a dlouhodobě se potýká s politickou nestabilitou. Stává se také tradicí, že Bulhaři vycházejí z průzkumů jako nejméně šťastný národ Evropské unie.
Ve zveřejněné Světové zprávě o štěstí (World Happiness Report) se opět ukázalo, že nejspokojenější jsou obyvatelé zemí ze severní Evropy – za prvním Finskem se umístilo Dánsko, Island a Švédsko.
Psycholožku Kristýnu Tronečkovou a ajťáka Matouše Hurtíka spojila vášeň pro cestování a hledání štěstí. Společně se tedy vydali do Turecka, Kostariky a Japonska a učili se poznávat tamní společnost.
Málokterého ministra zajímá, co o budoucnosti říkají ti, kteří zatím nevolí. Ne, že by české děti strádaly, ale jaksi nejsou šťastné. Průzkum UNICEF se jich proto přímo ptá, jak se jim v Česku žije.
„Stačí uvěřit tomu, že máte největší štěstí ze všech, a stane se to skutečností,“ vysvětluje na TikToku žena, která nyní za stovky dolarů prodává kurzy, které mají pomoci tohoto ‚syndromu‘ dosáhnout.
I když se emoce v době pandemie proměnily, dlouhodobou spokojenost se životem infekce zasáhla méně, konstatují autoři. Zpráva hodnotí 149 zemí světa na základě faktorů, jako je například míra korupce.
Jedenačtyřicetiletý Rossi se před zatáčkou snažil předjet Mavericka Viňalese, ale zničehonic se před ním objevil letící motocykl, který jen těsně minul.
Výzkumy z Británie a Nizozemska ukazují, že zhruba 40 procent zaměstnanců je přesvědčeno, že jejich práce nepřispívá světu ničím smysluplným. Může jejich nespokojenost zvrátit trend manažerů štěstí?
Dánský sociolog Michael Birkjaer menší optimismus u mladých Evropanů vysvětluje vlivy hospodářské krize, která výrazně dopadla na atmosféru v době, kdy se formovala dnešní generace mladých Evropanů.
Vědci už našli ingredience štěstí. Zatímco výzkum Harvardovy univerzity říká, že jsou důležité vztahy, studie University College v Londýně vypočítává pět vlastností potřebných ke štěstí.
Češi mají sice menší platy a v průměru se dožívají nižšího věku než Němci, v jednom mají ale navrch: říkají o sobě, že jsou šťastnější. Ukázal to výzkum Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kterého se zúčastnilo na 50 tisíc domácností ve čtyřiatřiceti zemích.
České firmy zřizují podle zahraničních vzorů novou pozici - manažera štěstí. Zaměstnavatelé věří, že kromě jistoty pracovního místa, přiměřeného platu či několika dní volna navíc je pro kvalitní výkon zaměstnanců důležité také prosté štěstí a jejich spokojenost. Do Česka tento trend dorazil v uplynulém roce, zatím se týká přibližně desítek firem, podle odborníků se ale asi bude rozšiřovat.
České firmy stále víc investují do spokojenosti svých zaměstnanců. Nový trendem se stali takzvaní happiness manažeři. Na starosti mají v malých i velkých společnostech radost nejenom svých pracovníků, ale i zákazníků. Zatím ale takových specialistů není v Česku mnoho.
Nejšťastnější lidé na Zemi žijí v Dánsku. Vyplývá to ze Zprávy o světovém štěstí za rok 2016, kterou vydává Organizace spojených národů (OSN). Česká republika se v žebříčku celkem 157 hodnocených zemí umístila v první šestině.
Dvakrát více Rusů je šťastnějších než loni. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který ve spolupráci s konsorciem Gallup provedla ruská agentura ROMIR. Navzdory ekonomické krizi se za nešťastné považují dvě procenta Rusů.
V Česku se používá přirovnání opilý jako Dán. Přesnější by ale možná byl příměr šťastný jako Dán. V žebříčcích životní spokojenosti se totiž často objevují na předních místech. Vědci z univerzity v britském Warwicku tvrdí, že za jejich dobrou náladu můžou geny.
Každý touží v životě dosáhnout štěstí. Jaký způsob si k tomu ale vybrat, jakou cestu zvolit, ví málokdo. Buddhistický mnich a původem vědec Matthiew Ricard o tom napsal knihu. Během několika měsíců se stala bestsellerem a Ricard mohl ze zisku začít financovat provoz škol a nemocnic v Tibetu.
Bio potraviny jsou stále populárnější. Ve snaze o co nejzdravější způsob života jsou ale nejdál v Bhútánu. Právě toto himálajské království se totiž jako první na světě chce stát 100% organickou zemí.
Navzdory chudobě, násilí a přírodním katastrofám jsou prý lidé nejšťastnější ve střední Americe. V žebříčku Happy Planet britské New Economics Foundation skončila na prvním místě Kostarika a v první desítce jsou i Salvador, Belize, Panama, Guatemala a Nikaragua. Index řadí státy podle toho, kolik šťastných a dlouhých životů vyprodukují, a zohledňuje i stav životního prostředí.
Odborníci z Princetonské univerzity zkoumali souvislost mezi platem a lidským štěstím a přišli na to, že čím víc vyděláme, tím jsme šťastnější. Avšak pouze do určité míry. Vědci „objevili" magickou hranici příjmů, za kterou už větší štěstí lidé nepociťují. Kdo za rok vydělá 75 000 dolarů, což je v přepočtu asi milion a půl českých korun, už šťastnější než ostatní není. Od této částky se pocit štěstí nezvětšuje.
Výzkumný tým na Masarykově univerzitě již téměř 20 let sleduje vývoj postojů a hodnotového žebříčku české populace. Nejnovější výsledky byly zveřejněny na brněnské Fakultě sociálních studií.
Jihoafrickým záchranářům se podařilo dostat do bezpečí všechny havíře uvízlé ve zlatém dole poblíž Johannesburgu. Více než 3000 horníků ve středu uvěznila v podzemí nehoda, která vyřadila z provozu fárací výtah. Nikdo neutrpěl vážnější zranění. Místní hornické odbory přes úspěšnou záchrannou akci kritizovaly těžební společnost za nedostatečné bezpečnostní podmínky. V dole se totiž těží nepřetržitě, a tak se prý nedostává času na pravidelné kontroly.