Kam se lidé bez domova schovají před mrazem? Na jihu Čech pomáhá noclenka, ve Zlíně vytápěný stan

Česko zažilo další mrazivou noc a nebyla zdaleka poslední. Například ve Zlíně teploty klesly k minus devíti stupňům, v Jihočeském kraji bylo kolem minus čtyř. Lidé bez domova proto častěji využívají noclehárny. Ta v Domě svatého Pavla v Českých Budějovicích byla v noci na úterý skoro plná. Spalo tam 26 mužů, 20 z nich si ustlalo na postelích a šest strávilo noc v teple na židlích.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus zamával i kapacitami nocleháren jako je ta v Českých Budějovicích. V předchozích letech tam bylo o deset míst na spaní víc.

Režim takzvané teplé židle vyhlašují ve chvíli, kdy teplota v noci klesá pod nulu. V tu dobu klienti neplatí ani padesátikorunový poplatek a všichni mají pobyt hrazený takzvanou Budějckou noclenkou.

Tato sbírka funguje v Českých Budějovicích už od roku 2018. Lidé v ní přispívají, aby muži nemuseli trávit mrazivé noci venku.

Podobná situace jako v jihočeském městě je i o tři sta kilometrů dál ve zlínské noclehárně a denním centru Českého červeného kříže. Noční klienti opustili nocležnu v úterý už v brzkých ranních hodinách a ti další kolem osmé ještě nenastoupili.

Praha připravuje pro lidi bez domova zimní přístřeší. Kvůli koronaviru jich bude více, ale s menší kapacitou

Číst článek

Kapacita centra je velmi malá, nachází se zde jen šest míst pro muže a čtyři pro ženy. V denním centru se navíc musí po třiceti minutách střídat a v jednu chvíli tam mohou být jen dva lidé.

Daleko více klientů využívá nedaleký vytápěný stan. K nelibosti pracovníků Červeného kříže tam ale neplatí nařízení o nulové toleranci k alkoholu. Klienti v něm tak mohou přespat i podnapilí.

Jak pomoct?

Podobná místa po celé republice budou v dalších dnech pro lidi bez domova důležitá, teploty totiž podle meteorologů spadnou až na minus dvacet stupňů. Pomoct jim lidé mohou třeba i nákupem nocleženky, která stojí sto korun.

Díky ní mohou bezdomovci nejen přespat v noclehárně Armády spásy, ale dostanou také jídlo, možnost se osprchovat, základní vyšetření od lékaře nebo schůzku se sociálním pracovníkem.

kbch, rv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme