Nová šance pro Františka. Roky žil na ulici, teď může bydlet v městském bytě

Přes patnáct let je nepoužíval, protože přežíval na ulici a na ubytovnách. Teď už šestapadesátiletý František z Prahy klíče od svého bytu zase má. Je jedním z prvních lidí bez domova, kteří se z dočasného ubytování v pražských hostelech už nevrátili na ulici, ale v tomto případě do 2+kk na Černém Mostě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny nájmů i bytů vzrostly za poslední rok až o dvacet procent. Na počet uzavřených hypoték to ale zásadní vliv nemá. Půjčku na bydlení si totiž v červenci vzalo přes sedm tisíc lidí.

Střecha nad hlavou je podle ředitele platformy pro sociální bydlení Víta Lesáka pro životní restart velmi důležitá. Ilustrační foto | Foto: Norbert Levajsics | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Tady je kuchyň, pokoj, koupelna, záchod,“ ukazuje František, který před chvílí odemkl dveře svého bytu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé bez domova v nových bytech. Poslechněte si reportáž Marie Veselé

Do sedmého patra činžáku se nastěhoval před dvěma týdny. Městský byt je zatím skoro prázdný. Jak říká sám nový majitel, bezdomovec tolik věcí nemá.

„Není to ještě ono,“ podotýká pro Radiožurnál, ale jedním dechem dodává, že je rád, že není na ulici.

Šestapadesátiletý muž poslední roky přespával vsedě v kolečkovém křesle. Kvůli bércovým vředům přišel o velkou část svých nohou. Teď má v bytě manželskou postel, kterou mu věnovali dobrovolníci.

„Během jednoho dne se nám podařilo sehnat postel, matrace, peřiny a nádobí,“ vyjmenovává Anna Kupková z neziskové organizace Asistence, která chodí Františkovi pomáhat ať už v domácnosti, nebo s různým zařizováním.

2:36

‚Pomáháme si.‘ Bydlení vysokoškoláků a lidí z dětských domovů slaví v Brně první rok

Číst článek

„Chodíme k lékaři, na úřad práce, aby měl z čeho zaplatit byt, protože ještě nemá ani invalidní důchod, ani příspěvek na péči,“ přibližuje Kupková.

František si chce sám i prát, jenže zatím nemá v čem. V bytě chybí pračka. „Prádlo mám namočené a nemám, kam ho hodit,“ podotýká.

Byt už má, teď by se rád ještě vrátil do práce, ideálně ke svému původnímu řemeslu. „Šel bych ještě něco dělat. Předtím jsem dělal 17 let pekařinu,“ vzpomíná.

Střecha nad hlavou

Podobný příběh, jako je ten Františkův, mají podle magistrátu i další lidé. Za tu dobu, co bydleli v hostelech, si našli práci a platí si bydlení.

Interaktivní mapa bytové nouze: Prahu trápí bezdomovectví, Ostravu byty v žalostném stavu

Číst článek

Střecha nad hlavou je podle ředitele platformy pro sociální bydlení Víta Lesáka pro životní restart velmi důležitá: „Třeba v Londýně se zjistilo, že už samotná základní stabilita na pár týdnů spojená ze stravou, že třikrát denně dostanu stabilní jídlo, ohromně lidem zdravotně pomůže. A pak dokážou řešit další stránky života.“

V pražských hostelech zůstává ještě 250 lidí bez domova. Zůstat tam mohou do března příští roku. Sociální pracovníci jim pomáhají, aby co nejdříve získali práci, bydlení a vrátili se k běžnějšímu stylu života.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme