Divoká 90. léta: Staroměstským náměstím otřásl jen pár dnů před volbami výbuch bomby
Exploze otřásla Staroměstským náměstím v Praze několik dní před prvními svobodnými volbami - v sobotu 2. června 1990 chvíli po čtvrté hodině odpolední.
Téměř půlmetrovou trubku naplněnou střelným prachem s kousky železa a olova někdo položil ve sportovní tašce na podstavec Husova pomníku a na dálku odpálil.
Úlomky kovu vystřelily směrem k orloji a zranily 18 lidí. Nejvážněji zraněná byla německá turistka, která přišla o oko.
Jako zázrakem nikdo nezemřel. Podíl na tom měla s největší pravděpodobností skutečnost, že jedno z víček, které trubku uzavíralo, vyletělo při odpálení z nálože a rozbilo výlohu. Pokud by zůstalo na místě, trubka se roztrhla a kovové střepiny se nekontrolovaně rozlétly do okolí, mohlo dojít ke zranění, nebo dokonce i usmrcení mnohem většího počtu lidí.
Ukázka je z knihy Svobodná a divoká 90. léta, která se věnuje nejrůznějším aspektům 90. let od politiky přes popkulturu a každodennost až po sport. Knihu si můžete objednat v Radiotéce Českého rozhlasu.
Okamžitě po výbuchu se rozjelo vyšetřování. Díky svědeckým výpovědím, fotografiím a videozáznamům od turistů policie sestavila časový snímek. Záznam doby, kdy někdo nesl tašku s výbušninou, ale bohužel chyběl.
Třicetičlenná skupina kriminalistů pracovala s několika vyšetřovacími verzemi. Jedna z nich byla, že bombu sestrojil zastánce bývalého režimu, který chtěl přerušit blížící se volby. Dalším možným pachatelem byl duševně nemocný člověk.
Dva měsíce nato vybuchla další nálož zkonstruovaná na stejném principu, tentokrát u hostivařské přehrady. Během vyšetřování se zjistilo, že obě bomby byly vyrobeny ze stejné rozříznuté trubky. Ale ani to, že pachatel svůj čin zopakoval, kriminalistům nepomohlo. Nebyl nikdy dopaden.
Po třech letech bylo vyšetřování exploze na Staroměstském náměstí přerušeno.