Klimatických žalob proti firmám a společnostem ve světě přibývá. Částečně kvůli climate-washingu
Korporace a obchodní sdružení po celém světě obdržely od roku 2015 přibližně 230 klimatických žalob. Dvě třetiny těchto případů začaly podle analýzy Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment po roce 2020.
Roku 2023 padlo také více než 30 obvinění založených na principu PPP (Polluter pays principle), tedy „znečišťovatel platí“. Autoři zprávy upozornili i na šest případů tzv. „uzavření kohoutků“. Tyto případy cílí na zastavení financování projektů nebo oblastí, které brání dosažení klimatických cílů.
Environmentální distres. Mladí už nevěří, že svět bude lepší, ale spojují se a učí se pracovat s emocemi
Číst článek
Většinu klimatických žalob řešily v loňském roce soudní dvory ve Spojených státech, ve Velké Británii a v Brazílii. Nově se spory tohoto typu objevily v Panamě a v Portugalsku. Celkem už se právní případy tohoto typu objevily v 55 zemích.
Zpráva, kterou loni zveřejnil Program OSN pro životní prostředí (Unep) a Sabinovo centrum pro právo v oblasti změny klimatu na Kolumbijské univerzitě, zdůraznila význam soudních sporů pro zavádění klimatických opatření na celém světě.
„Klimatické soudní spory se staly významným trendem v tom, jak se zúčastněné strany snaží prosazovat opatření v oblasti klimatu a environmentální odpovědnosti,“ uvedl Andy Raine, vedoucí oddělení mezinárodního práva životního prostředí v Unep.
Jedním z nejvýznamnějších případů bylo v loňském roce rozhodnutí soudu v americké Montaně, který dal za pravdu zástupcům mladých obyvatel státu, kteří tvrdili, že státní úředníci porušili podporou fosilních paliv jejich právo na čisté a zdravé prostředí.