Hlavně díky novým solárním elektrárnám byla výroba elektřiny z vody, větru a slunce loni v Evropě rekordní. A to přesto, že na západě zažili jeden z nejoblačnějších a nejdeštivějších roků za 80 let.
Studentských filmů pod odborným vedením vzniklo 15. „Jsou podle mě hodné festivalů. Přáli bychom si, aby se staly třeba předskokany klimatických dokumentárních filmů,“ říká lektorka animace Štichová.
Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování. „Snažili jsme se ukazovat i to, že změna klimatu má velkou nejistotu, “ popisuje bioklimatolog Trnka.
Brazilský stát Pará staví dálnici skrz amazonský prales, aby usnadnil dopravu na klimatickou konferenci COP30. Projekt však vzbuzuje obavy místních i odborníků kvůli možným dopadům na přírodu.
U ostrova Nauru v Tichém oceánu roste hladina moří rychleji, než jaký je průměr. Přesunout se budou muset tisíce obyvatel. Vláda za to chce zaplatit prodejem občanství.
EU v zelené politice prostě upřednostnila ideologii před pragmatismem při ochraně klimatu, což ale neudělaly jiné velmoci USA a Čína, namítá v textu pro německé publikum Křetínský.
„Zaměření na to, jaká je cena nějakého opatření, není relevantní a správný hospodář by se na to neměl ptát, máme ekonomické studie, které ukazují, že to může být příležitost pro trh,“ upozorňuje.
Většina ze sedmi nejsilnějších stran chce zachovat německý cíl na uhlíkovou neutralitu v roce 2045. Ještě rychleji, už do roku 2040, chce uhlíkovou neutralitu Die Linke.
Do konce roku 2040 chce pak Japonsko snížit své emise ve srovnání s rokem 2013 o 73 procent. Podle předchozích dokumentů Japonsko vypouštělo v roce 2013 zhruba 1,4 miliardy tun oxidu uhličitého.
Touha po nekonečném a pohodlném lyžování ale vedla k devastaci přírody. Vzácné alpské rostliny, protěže, hořce, azalky šly stranou při budování nových sjezdovek, lanovek, hotelů, parkovišť, golfu.
Meteorologové upozornili, že šlo zároveň o 18. měsíc z posledních 19, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Exekutivní příkaz, který omezuje uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA, považuje amerikanista Jan Beneš za „nejvíce fascinující“. Co dalšího přinesl první den Trumpova prezidentství?
Největší české podniky budou od letoška zveřejňovat kromě klasické výroční zprávy také zprávu o udržitelnosti. Příští rok se povinnost rozšíří na tisíce českých společností.
Meteorolog Michal Žák mluví o letošním nejteplejším roce v historii měření v pražském Klementinu (1775). Realisticky odhaduje možný vývoj globálního oteplování a naše možnosti adaptace.
Ochrana české krajiny a přírody, ale i rozvoj čistých technologií a modernizace Česka – to jsou témata, na kterých se až tři čtvrtiny české společnosti shodnou.
Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější.
„Je evidentní, že tu máme klimatický stav nouze. Kvůli letním vedrům jsme museli upravit pravidla pro venkovní práci,“ popsala ministryně práce Yolanda Díazová.
Létání na závody a zápasy, pořádání vlastních akcí, výroba výstroje – už i české sportovní organizace začínají mapovat, které jejich činnosti nejvíc zatěžují klima.
Delegáti listopadové konference COP29 v ázerbájdžánském Baku se nakonec dohodli, že bohaté země mají ty chudší podpořit částkou nejméně 300 miliard dolarů ročně, a to až do roku 2035.
Vědecké analýzy ukazují, že vliv emisí ze spalování fosilních paliv má na extrémy v počasí nezanedbatelný vliv. Vlny veder si vyžádaly oběti na životech v Severní Americe, Evropě a Asii.
Dosud musela být na opatření, která budou snižovat či kompenzovat důsledky změny klimatu, použita polovina výnosů. V případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
Letošní rok je i ve srovnání s předchozími teplými lety extrémní. Ani jeden měsíc od začátku roku nebyl podprůměrný ve srovnání s průměrem za roky 1991 až 2020.
Správná šunka se dolaďuje otevíráním a zavíráním oken, jenže když teď kvůli klimatické změně přibývá měsíců, kdy už se ani v noci vzduch neochladí, mají výrobci problém.
Česko chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsunout zavedení druhého typu emisních povolenek. A to přesto, že se na jejich parametrech aktivně podílelo při předsednictví v Radě EU před dvěma lety.