Inspirace dalším africkým zemím. Togo jako první vymýtilo čtyři tropické nemoci
Za „mimořádný úspěch“ zemi tento týden pochválila Světová zdravotnická organizace. Drakunulózy, lymfatické filariózy, spavé nemoci a trachomu se země dokázala zbavit za 11 let. Na světě je tropickými nemocemi stále postiženo 1,7 miliardy lidí, z toho 40 procent žije v Africe. Často opomíjené choroby jedince znetvořují, vyčleňují a uvězňují v začarovaném kruhu extrémní chudoby.
„Togo dosáhlo velkého úspěchu. Je vzorem pro zbytek Afriky a ukazuje, co všechno je možné, když je zdraví prioritou,“ prohlásila regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová. Na událost upozornil list The Guardian.
Vlasovec medinský (guinejský červ) způsobující nemoc zvanou drakunulóza zemi přestal sužovat v roce 2011. O šest let později se Togo stalo první zemí subsaharské Afriky, která potlačila lymfatickou filariózu přenášenou komáry. V roce 2020 následovala eliminace africké spavé nemoci. Letos země zlikvidovala trachom, nakažlivé onemocnění oka, které je nejčastější příčinou infekčního oslepnutí. Nemoc způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis.
Zdraví na prvním místě
Podle ředitelky globálního partnerství Uniting to Combat NTDs Thoko Elphick-Pooleyové tkví úspěch Toga v jeho obrovském odhodlání. „Doufám, že jsou všichni afričtí lídři inspirováni neuvěřitelnými činy, které Togo podniklo s cílem změnit zdraví svých občanů,“ podotkla. „Zdraví je prioritou, kterou jsme umístili do středu našich rozvojových politik,“ potvrdil prezident Faure Gnassingbé.
Takzvané zanedbané tropické nemoci (NTD) Světová zdravotnická organizace klasifikuje od roku 2017. Do skupiny patří 20 přenosných chorob, které jsou léčitelné a lze jim předcházet.
Ačkoliv šest z nich dokáže lidstvo eliminovat hromadným podáváním bezpečných léků, v rozpočtech jsou často opomíjeny a prioritou nejsou ani v globálním financování. Přesto počet lidí vyžadujících léčbu alespoň jedné nemoci na kontinentu pomalu klesá: v roce 2015 potřebovalo léčbu 630 milionů pacientů, do roku 2020 se počet snížil na 598 milionů.
Afrika stále nemá vakcíny proti opičím neštovicím. Jde přitom o jediný kontinent, kde na ně lidé zemřeli
Číst článek
Snaha o vymýcení nemocí kulminovala v roce 2012. Kvůli problematice se sešlo sto dárcovských zemí, filantropů, farmaceutických společností, výzkumných institucí a dalších organizací, aby podpořily Londýnskou deklaraci o odstranění deseti chorob ze skupiny NTD do roku 2020. Od té doby alespoň jednu z nemocí vymýtilo 46 zemí. Kompletní eliminaci všech chorob si světoví lídři dali za cíl do roku 2030. Oznámili to před třemi měsíci na setkání ve Rwandě.