Současná elita používá stejné metody jako komunisté před rokem 1989, řekl Babiš k výročí 17. listopadu
„Ti, kteří se dnes označují za jediné demokraty a elitu, používají stejné metody jako komunisté před listopadem 1989 - společnost jen straší, přitom jim jde jen o jejich koryta.“ Na síti X to při příležitosti 17. listopadu napsal šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který byl za normalizace členem KSČ a pracovníkem podniku zahraničního obchodu. V neděli ocenil ty, kteří před 35 lety měli odvahu a sílu věci měnit a změnit.
„Komunisté se báli Západu a vykreslovali ho proto lidem jako největší zlo a hrozbu, před kterou je třeba společnost ochránit. Všichni víme, že opak byl pravdou. Báli se jen o sebe. Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost ‚ochraňovat‘. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se taky bojí o svá koryta,“ uvedl a bývalý premiér na adresu současné vládní reprezentace.
Pamětní desku na pražské Národní třídě navštívila šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo.
„Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit,“ řekla Schillerová novinářům. Od vládních představitelů zaznívá, co vše dokázali a dělají, co je třeba, lidé to ale vnímají úplně jinak, míní. Podnikatelé se ale necítí dobře, roste počet lidí na sociálních dávkách a polovina národa se bojí říkat pravdu, aby nepřišli o zaměstnání nebo nečelili útokům na sociálních sítích, dodala.
Poslouchejte speciální vysílání Radiožurnálu k oslavám výročí 17. listopadu
Číst článek
Lidé od rána přicházejí na Národní třídu připomenout si události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody. U pamětní desky zapalují svíčky, nosí květiny, občas si vyměňují názory příznivci a odpůrci současného režimu.
Ráno si přišli listopadové události roku 1989 připomenout rektoři veřejných vysokých škol, postupně přicházejí politici, osobnosti veřejného života, lidé všech generací, rodiny s dětmi.
V ulici, která se změnila na pěší zónu, bude po celý den studentská slavnost Korzo národní. V 17.11 zazní píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce.
Směrem od Národního divadla směrem k obchodnímu domu Máj jsou na domech velkoplošné bílé plachty s jednotlivými písmeny S V O B O D A. Před Novou scénou stojí tramvaje se symbolickými čísly 17, 11 a 89.